Utku ÇELİK- Türkiye Komünist Hareketi (TKH), AKP'nin Diyarbakır-Elazığ arasındaki otoyola Şeyh Sait ismini vermesine sert bir tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, ''Bu ismin ülkenin sokaklarına ve meydanlarına verilmesi, apaçık Cumhuriyet, laiklik ve ilericilik düşmanlığıdır'' diye konuşuldu.

''Laik Türkiye için sessiz kalma!''

TKH tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Laik Türkiye için sessiz kalma!

İrticanın, karşı-devriminin ve siyasal İslamcılığın temsilcisi Şeyh Sait isminin, AKP tarafından atanan kayyum yönetimi tarafından Diyarbakır-Elazığ arasında yapılan otoyola verilmesi ülkedeki rejim değişikliğinin kanıtıdır.

Siyasi partilerin aday listelerindeki eksikliklerini tamamlamaları için son gün belli oldu Siyasi partilerin aday listelerindeki eksikliklerini tamamlamaları için son gün belli oldu

Aynı zamanda Şeyh Sait isminin tercih edilmesi bilinçli bir adımdır ve yerel seçimler öncesi AKP tarafından şeriatçı HÜDA-PAR’a ödenen bir diyettir.

Böylesi bir adımın 1923 yılında kurulan Cumhuriyet’in 100. yılında atılması ise AKP’nin ikiyüzlü siyasetini gösterdiği gibi rejimin gerici-faşist karakterini yeterince ifade etmektedir. Bir yandan Ogün Samastların serbest bırakılması, diğer yandan Şeyh Sait isminin sokaklara verilmesi, AKP-MHP-Hizbullah ittifakının artık bir devlet iktidarı olduğunu da göstermektedir.

Şeyh Sait, irtica ve karşı-devrimin sembolüdür. Bu ismin ülkenin sokaklarına ve meydanlarına verilmesi, apaçık Cumhuriyet, laiklik ve ilericilik düşmanlığıdır.

Cumhuriyet’e ve laikliğe karşı gösterilen bu cürete boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyor, bu ülkenin ilerici, emekçi ve yurtsever güçlerini de mücadele etmeye çağırıyoruz!

Laiklik, Şeyh Saitler’i sahiplenerek değil bu zihniyete karşı mücadeleyle kazanılacaktır!”

Kaynak: Utku ÇELİK