Kadıköy Tiyatroları Platformu ve Bağımsız Tiyatro Birliği, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde yaptıkları açıklamalarda ekonomik zorluklar ve desteksizlikten yakındı. Yaşamak için mücadele ettiklerini vurgulayan sanatçılar, Tiyatro Yasası'nın çıkarılması için yetkililere seslendi.

 "Tiyatro Yasası Çıkarılsın!"

Kadıköy Tiyatroları Platformu'nun bildirisini Nevzat Süs ve Müge Saut okudu. Bildiride, "Yıllardır hiç durmadan söylediğimiz ortak problemlerimiz çözülmediği müddetçe bunu dile getirmeye devam edeceğiz. Artık bir tiyatro sahnesinin, binasının ya da bir kumpanyanın kapanmak zorunda kalmasına izin vermek istemiyoruz. Artık mesleğini yapamadığı için intihar eden bir kişi daha duymak istemiyoruz! Artık yaşamak istiyoruz!" ifadeleri yer aldı.

Bahar dizisine sürpriz isim konuk oluyor! Bahar dizisine sürpriz isim konuk oluyor!

"Tiyatro Hayattır, Hayat Sokakta!"

Bağımsız Tiyatro Birliği Başkanı Kımız Bozkır ise, "Kötü zamanların içinden geçerken, yoksulluk ile boğuşurken de olsa hâlâ seyircimiz ve bizler var isek 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü kutluyoruz, varız burdayız, sokaklar sahneler bizim diyoruz... Zor günlerde olsak da, ötesi daha ilerde daha zoru bekliyor olsa da, öğrendiğimiz bildiğimiz gibi eyleriz. Gün karanlıksa; seyircimize sahnemize topluma aynı anda karanlıktır inatla ışımak, karanlığa direnenlerle gülümseyen, oyunlar kuran, danslarla, horonlarla, halaylarla türkülerimiz şarkılarımızla, sahneleri alanları dolduran ve karanlığın efendilerini ürküteniz! Güzel günlere yürüyelim neşemizi umudumuzu bölüşelim, tiyatronun gücünü paylaşalım... Tiyatro hayattır, hayat sokakta!" dedi.

 Jon Fosse ve Tamer Levent'ten Bildiriler

Bu yılki 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirisi Norveçli yazar Jon Fosse tarafından yazıldı. Fosse, "Tiyatro barıştır" başlıklı bildirisinde sanatın birleştirici gücüne vurgu yaptı. Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi’ni ise Tamer Levent kaleme aldı.

 Tiyatrocular Sosyal Medyada da Kutladı

Tiyatro sanatçıları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nü sosyal medya üzerinden de kutladı. Haldun Dormen, Işıl Yücesoy, Cem Yılmaz, Ayşenil Şamlıoğlu, Özge Burak, Eylem Yıldız ve Merve Dizdar gibi isimler, tiyatroya olan sevgilerini dile getiren mesajlar paylaştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ