Her zaman üreticinin yanında olduğunu, Türkiye'nin dört bir yanında yüzlerce konferansta üreticilere kooperatifçiliğin önemini anlattığını belirten Mahmut Eskiyörük açıklamasında şunları kaydetmişti, “Son zamanlarda milletvekili aday olmam konusunda sadece kendi bölgemden değil, ülkemizin çeşitli yörelerinden talepler geldi. Beni bizzat arayarak, Meclis'te kendilerini temsil etmemi, üreticinin Mecliste bir temsilcisinin olmasını arzuladıklarını söylediler. Ben de hazırlığımı yaptım, perşembe günü Ankara'ya giderek aday adaylığı başvuru evraklarımı Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi'ne teslim edeceğim. Başvurumuzu yaptıktan sonra bir basın açıklamasıyla aday adaylığımı kamuoyuna duyuracağım. Hakkımızda hayırlısı olsun."

CHP İZMİR 2. BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI ESKİYÖRÜK KİMDİR?

CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Aday Adaylık başvurusunu yapan Mahmut Eskiyörük’ün başvuruda sunduğu özgeçmişi şöyle;

1959 Tire/İzmir doğumluyum. 1979 yılında Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü yarıda bırakarak, baba mesleği olan çiftçiliğe başladım. Hala süt hayvancılığı yapmaktayım. 1992-2002 yılları arasında Tire Tariş Pamuk Başkanlığı, 2004’ten beri de İzmir Hayvancılık Kooperatifler Birliği Bölge Başkanlığı, 2012-2020 yıllarında İzmir Tarım Grubu Başkanlığı, 2002- 2022 Yılları arasında Tire Süt Kooperatifi Başkanlığı yaptım.

İlyas Salman adaylığını açıkladı İlyas Salman adaylığını açıkladı

Bu görevlerim sürecinde, Tire Süt Kooperatifi’nde yarattığım kalkınma modeli ile BM tarafından “Dünya’nın En İyi Kırsal Kalkınma Modeli” ödülü aldım. Bu model BM tarafından geri kalmış ve kalkınmakta olan ülkelere örnek gösterildi.

Ülke çapında yüzlerce il ve ilçelerde (Üniversite, Belediye ,Kooperatif ve Birlikler vb..) kooperatifçilik ve kırsal kalkınma konularında panellere katıldım ve konferanslar verdim. Görsel ve yazılı basında sürekli yer aldım.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Okul Sütü Projesi” gibi birçok ekonomik ve sosyal projelerin gerçekleşmesinde öncülük yaptım. Tire Süt Kooperatifi görev sürecimde Ortak Sayısı 480’den 2200’e, Personel sayısı 11’den 480’e, Özvarlığı 359.000’dan 186.000.000’a, crosu 3.000.000’dan 900.000 000 ‘a yükselerek büyüme sağlamıştır. Bu başarı Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanından dikkat çekerek, heyetler halinde bu modeli yerinde görmek için ziyaret edilmiştir.

Kurumum adına 500’den fazla plaket alarak onurlandım. Ayrıca bu model “Mustafa Kemal’in Çiftçileri” adlı kitapta kaleme alınmıştır.