Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bütçe görüşmelerinde önemli açıklamalarda bulundu. Şık, ülkenin içinde bulunduğu durumu vurgulayarak, "Artık hayatla, kanla bedel ödemek istemiyoruz. Çaresiz kalışımızdan utanmanın ağırlığından kurtulmanın tek bir yolu var, ‘barış’ demekte ısrar etmek" ifadelerini kullandı.

Barış İçin İsrar Çağrısı

Ahmet Şık, bütçe görüşmelerinde Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde şehit olan 12 asker için başsağlığı dilediği konuşmasında, ülkenin acil ihtiyacının barış olduğunu vurguladı.

Erbakan: En yüksek oyu almak için mücadele içindeyiz Erbakan: En yüksek oyu almak için mücadele içindeyiz

Şık, şunları belirtti: "Artık hayatla, kanla bedel ödemek istemiyoruz. Bedel ödenecekse barış için, eşitlik için, özgürlük ve demokrasi için ödenecek. Bunun gerçekleşmesi için ihtiyacımız olan tek şey cesaretli olmak. Çaresiz kalışımızdan utanmanın ağırlığından kurtulmanın tek bir yolu var ‘barış’ demekte ısrar etmek."

Şiddetin Sonuçları ve Barış Çağrısı

Şiddetin, toplumun gençlerini bedel ödemeye zorlayan bir politika aracı haline geldiğini dile getiren Şık, şiddeti çözüm olarak görenlerin bakış açısını eleştirdi.

"Yoksul çocuğunun kanı üzerinden yapılan siyasetin, devlet soygununun faturası gençlerin canıyla, kanıyla ödetiliyor." diyen Şık, barışın savunulmasının önemine değindi ve şiddeti meşrulaştıranların bu süreci kolaylaştırdığını belirtti.

Toplumsal Denge ve Adalet Çağrısı

Ahmet Şık, toplumsal adaletin sağlanmasının önemine vurgu yaparak, "Saraydakiler sefa sürerken gecekondudakiler ölüyor. Savaşın, katliamların korkak birer seyircisine dönüştürüldüğümüz kanın kanla yıkandığı bir bedele mahkûm değiliz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Utku ÇELİK