9 EYLÜL- TİP Milletvekili Can Atalay'ın arkadaşları ve meslektaşları, AYM'nin 'hak ihlali' kararının ardından yerel mahkemenin geçen haftadan beri karar vermemiş olmasına tepki göstererek oturma eylemine başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Atalay dosyasını görüşmesi beklenirken, mahkemenin 17-25 Aralık davasına bakacağı belirtildi. Ancak Atalay dosyasına bakılıp bakılmayacağı ise bilinmiyor.

ERKAN BAŞ'IN BASIN AÇIKLAMASINA POLİS ENGELİ

Atalay hakkındaki gelişmeleri takip etmek üzere TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve TİP milletvekilleri de Çağlayan Adliyesi'ne geldi. Adliye binası önünde açıklama yapan Baş'a polis engel olmaya çalıştı. O anlar kameralara yansıdı.

Özel'den Muharrem İnce açıklaması Özel'den Muharrem İnce açıklaması

"MECLİS BAŞKANI DEVREYE GİRMELİ"

Polis ekipleri ile süren kısa süreli tartışmanın ardından Cumhuriyet'e değerlendirmelerde bulunan Erkan Baş, Meclis başkanının devreye girmesi için çağrıda bulunarak şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi kararından bugüne gelen süreç hukuksuzluğun katmerlenmesi olarak adlandırılabilir. Anlaşıldığı kadarıyla İstanbul'daki mahkeme hala kendisine gelecek talimatı bekliyor. Bakın böyle bir şey yoksa bile mahkemenin toplumu rahatlatması lazım. Ben talimat bekleyerek değil de kendi irademle karar alıyorum diye bir özgüvenle hareket etmesi gerekirdi. Ancak şu anda herhalde Türkiye'de yaşayan her yurttaş şunun farkında ortada bir şeyler dönüyor.

Bir an önce bu sürecin sona ermesi gerekiyor. Bizim bugün için özel çağrımız şudur: Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Anayasa Mahkemesi tarafından bilgilendirilmiş durumda. Dolayısıyla meclis başkanlığının artık devreye girmesi ve esir tutulan Anayasa Mahkemesi hakkında tahliye kararı verdiği milletvekilinin yemin etmesinin koşulları için harekete geçmesi gerekiyor."

NE OLMUŞTU?

2013'te yaşanan Gezi Parkı eylemleri sonrası 2019'da açılan Gezi Parkı davasında tutuklanan Avukat Can Atalay, 2023 Genel Seçimleri'nde Hatay’dan TİP milletvekili seçilmişti. Avukatları, Atalay’ın mazbatasını alarak tutukluluğun bitmesi için başvuruda bulunmuş ancak Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi bu talebi kabul etmemişti. Bunun üzerine Atalay, avukatları aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi, Can Atalay'ın seçilme hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönlerinden hak ihlali olduğuna karar vermişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ