Utku ÇELİK-L'Humanité festivali, her yıl Fransız Komünist Partisi'nin yayın organı L'Humanité gazetesi tarafından düzenleniyor. Festivale Fransa'dan ve dünyanın dört bir yanından sol-sosyalist partiler, sendikalar, ekoloji, kadın ve öğrenci hareketleri katılıyor.

Kılıçdaroğlu'na bir rakip daha mı geliyor? CHP'de başkanlık yarışı! Kılıçdaroğlu'na bir rakip daha mı geliyor? CHP'de başkanlık yarışı!

TİP adına festivalde konuşan İlke Bereketli, seçimler sonrasında Türkiye'de sol siyasetin önündeki zorluklara dikkat çekti. Bereketli, "Seçimler sonrasında toplumda oluşan hayal kırıklığını aşabilmek için solun halka güven vermesi gerekiyor. Sadece iyi muhalefet yapabileceğini değil aynı zamanda bu ülkeyi yönetebileceğini göstermesi gerekiyor" dedi.

Bereketli: Türkiye'nin sol bir iktidara ihtiyacı var

Bereketli, sol siyasetin Türkiye'nin demokratikleşmesi ve sosyal adaletin sağlanmasında önemli bir rol oynayabileceğini söyledi. Bereketli, "Türkiye'nin sol bir iktidara ihtiyacı var. Ancak bu iktidarın, sadece mevcut sistemi değiştirmekle kalmayıp, yeni bir demokratik düzen inşa edebilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Festivalde konuşan gazeteci Can Dündar da Türkiye'nin sol bir iktidara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Dündar, "Türkiye'nin otoriterleşmesine karşı mücadele etmek için solun uluslararası düzeyde de mücadele etmesi gerekiyor" dedi.

HDP Avrupa Sorumlusu Eyüp Doru ise Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorunun çözümünde Avrupa'nın tutumunu eleştirdi. Doru, "Avrupa, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü konusunda ikircikli ve tutarsız bir tutum sergiliyor" dedi.

Kaynak: Utku ÇELİK