İYİ Partili  Şeref Menteşe'nin adaylığı düşürüldü İYİ Partili Şeref Menteşe'nin adaylığı düşürüldü

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri, Bornova metro istasyonunda bir araya gelerek TİP Hatay Milletvekili Can Atalay için özgürlük çağrısı yaptı.

Açıklamada, "Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Bugün, Hatay Milletvekilinin 223. Günü: Anayasa Mahkemesi Kararına Rağmen Hala Tutuklu

Anayasa Mahkemesi, 21 Aralık'ta Can Atalay'ın başvurusu üzerine "seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ile "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı" ile "Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının" ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti. Ancak, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, kararı uygulamamakta direniyor.

Mahkeme, dosyayı incelememiş ve halen bir karar vermemiştir. Cüppeli hakimlerin, Anayasa Mahkemesi kararını keyfi şekilde bekletmesi, hukuka aykırı bir tutum olarak değerlendiriliyor.

Anayasa Mahkemesi Kararları Üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne Uyarı

TİP üyeleri, basın açıklamasında, Anayasa'nın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını bağladığını vurguladı. Hukuki bir tartışmanın kalmadığı belirtilen açıklamada, Can Atalay'ın tahliye edilmesi için tek yapılması gerekenin Anayasa Mahkemesi kararının uygulanması olduğu ifade edildi.

Mahkemeye Uyarı: Hukuka Aykırı Davranışa Son Verilsin

TİP, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ni bir kez daha uyararak, mahkemelerin ciddiyetle iş yapması gerektiğini belirtti. Can Atalay'ın özgürlüğünü etkileyecek bir kararın hala verilmemesi, sorumsuz ve keyfi bir tutum olarak nitelendiriliyor.

Açıklamada, "Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır" denildi.

Kaynak: haber merkezi