TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM'de düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Baş'ın açıklamaları, hukukun ayaklar altına alındığı, halk iradesinin yok sayıldığı ve Anayasa ile Anayasa Mahkemesi kararlarının dikkate alınmadığı bir haftayı değerlendirdiği ifadeleriyle başladı.

"Halkı Tanımam, Hukuku Tanımam Diyorlar"

Baş, açıklamalarında şunları söyledi: "Hatay Milletvekilimiz Can Atalay'ın esaretinin merkezinde durduğu tartışmaya dair neredeyse tüm sözler söylendi. Bizim açımızdan tartışmanın özeti şudur: İktidar diyor ki ‘Ben çoğunluğum, keyfim ne isterse, işime ne gelirse onu yaparım. Halkı da tanımam, hukuku da tanımam, Anayasayı da tanımam AYM kararlarını da tanımam. ‘Buna alışacaksınız' diyor. Biz alışmayacağız, hukuksuzluğu kabul etmeyeceğiz ve halkın haklarını sonuna kadar korumaya, savunmaya devam edeceğiz."

Baş, hükümetin son dönemde yaptığı açıklamaları "laf salatası" olarak nitelendirdi ve iktidarın evrensel hukuk kurallarını göz ardı ederek amacına ulaşmaya çalıştığını ifade etti.

Anayasa Mahkemesi Kararları ve Can Atalay'ın Tahliyesi

Baş, "ANAYASA YÜRÜRLÜKTEYSE AYM KARARLARI KESİNDİR, CAN ATALAY DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR" diyerek Anayasa Mahkemesi kararlarının kesin olduğunu vurguladı ve Can Atalay'ın derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Devlet Bahçeli'nin Açıklamalarına Yanıt

TİP Genel Başkanı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Anayasa Mahkemesi'ni hedef alan açıklamalarına da cevap verdi. Bahçeli'nin geçmişte yaptığı açıklamaları hatırlatarak, Bahçeli'nin bu konudaki çelişkilerine dikkat çekti.

Can Atalay'ın Özgürlüğüne Vurgu

Baş, Can Atalay'ın cezaevinde tutulmasının haksız olduğunu ve Can Atalay'ın halkın iradesiyle milletvekili seçildiğini belirtti. Can Atalay'ın halkın kendisine verdiği görevleri yerine getireceğini vurguladı.

'Hür ve müstakil gireceğiz' demişti, topu millete attı! 'Hür ve müstakil gireceğiz' demişti, topu millete attı!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş'ın açıklamaları, Türkiye'deki hukuk ve siyasi gelişmeleri yakından takip edenler tarafından dikkatle izleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ