Utku ÇELİK- Türkiye İşçi Partisi (TİP) Foça İlçe Örgütü, "Plajlar Halkındır, Halka Açılmalıdır!" başlıklı bir açıklama yaparak Foça'da plajlara erişimin zorlaşmasına tepki gösterdi. Açıklamada, Yeni Foça ve Foça arasındaki tüm koyların özel işletmeler tarafından kapatıldığı ve Yeni Foça'da ise halk plajı yakınındaki işletmelerin tüm plaja şezlong ve şemsiye koyarak plajda oturma ve yürüme alanlarını da işgal ettiği belirtildi.

ANAYASAL OLARAK İHLALE YOL AÇIYOR

TİP Foça İlçe Örgütü, Anayasa'nın 43. maddesine göre kıyıların mülkiyetinin kamuya ait olduğunu ve kişi ve kurumlar tarafından işgal edilemeyeceğini belirten açıklamada ''Ücret ödemediği için yurttaşın plaja girişinin engellemesi de yine Anayasa'nın 23. maddesinde güvence altına alınan "Seyahat Hürriyeti"nin ihlaline yol açacaktır. Dolayısıyla sahillere ve plajlara özel mülkü gibi davranan, yurttaşın denize ulaşmasına zorla engel olan işletmeler suç işlemekte, haksız kazanç sağlamaktadırlar. Bu işletmelerin kıyı işgaline kayıtsız kalan yerel ve merkezi yönetimlerse bu suça ortaktır. İşletmelerin girişleri kapatması, yurttaşın plaja ulaşmasını engellemesi kabul edilebilir bir uygulama değildir. '' ifadelerine yer verildi.

TİP Foça İlçe Örgütü, sahillere ve plajlara özel mülkü gibi davranan, yurttaşın denize ulaşmasına zorla engel olan işletmelerin suç işlediğini ve haksız kazanç sağladığını savundu. Açıklamada, bu işletmelerin kıyı işgaline kayıtsız kalan yerel ve merkezi yönetimlerin de bu suça ortak olduğu ifade edildi.

Bakan Uraloğlu: Türksat 6A uzay yolculuğu sorunsuz sürüyor Bakan Uraloğlu: Türksat 6A uzay yolculuğu sorunsuz sürüyor

FOÇA BELEDİYESİ VE FOÇA KAYMAKAMLIĞI İVEDİ OLARAK İŞLETMELERİ UYARMALI

TİP Foça İlçe Örgütü, işletmelerin girişleri kapatarak yurttaşın plaja ulaşmasını engellemesinin kabul edilemez bir uygulama olduğunu vurguladı. Parti ''Türkiye İşçi Partisi olarak plajların herkese açılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etmekteyiz. Foça Belediyesi ve Foça Kaymakamlığı ivedi olarak işletmeleri uyarmalı, tüm yurttaşların plaj ve denize ulaşmasının önü açılmalıdır.'' diyerek taleplerini dile getirdi.

Editör: Utku Çelik