Arnavutluk Yüksek Mahkemesi'nin açıklamasına göre, Türkiye'ye iade edilmesi planlanan Hakan Özer'in temyiz başvurusu kabul edildi ve 13 Mart'ta resmi olarak kayda alındı. Açıklamada, temyiz incelemesinin tamamlanmasının ardından mahkeme kararının yakın zamanda duyurulacağı belirtildi.

Yüksek Mahkeme'nin sürecinin ardından, iade kararı Adalet Bakanı tarafından verilecek.

Utah valisi, 18 yaş altındakilerin ailelerinden izinsiz sosyal medya kullanımını yasakladı Utah valisi, 18 yaş altındakilerin ailelerinden izinsiz sosyal medya kullanımını yasakladı

Özer, Kırmızı Bülten ile aranıyordu ve 30 Ağustos 2022'de Arnavutluk'ta yakalandı. Elbasan Asliye Mahkemesi, 2 Eylül 2022'de Özer'in tutukluluğunun devam etmesine karar verdi ve 14 Eylül'de Özer'in avukatları tarafından temyiz edildi.

Dıraç Temyiz Mahkemesi de 20 Eylül'de Özer'in tutukluluğuna ilişkin kararı onayladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arnavutluk'taki mahkeme sürecinin ardından Özer'in Türkiye'ye iade edileceğini açıkladı.

Elbasan Asliye Mahkemesi'nin 17 Kasım 2022'deki duruşmasında, Elbasan Savcılığı'nın "Özer'in Türkiye'ye iade edilmesine izin verilmesi" talebi kabul edildi. Ancak Özer, 7 Aralık'ta bu kararı temyize götürdü.

Dıraç Temyiz Mahkemesi'nde yapılan duruşmalar 16, 20, 27 ve 30 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi. Dıraç Temyiz Mahkemesi, 30 Aralık'taki duruşmada Özer'in Türkiye'ye iade edilmesine karar verdi ve bu karar onaylandı.