Türkiye Futbol Federasyonu'nda (TFF) 18 Temmuz'da gerçekleştirilecek genel kurul sürecinin açılışını Servet Yardımcı adaylığını resmen açıklayarak yaptı. Halen UEFA İcra Kurulu Üyesi sıfatını taşımakta olan Yardımcı,  düzenlediği tanıtım toplantısında, "Dünyada ve Avrupa'da futbolun sorunlarını nasıl çözüyorsak, 18 Temmuz'dan sonra konusunda uzman arkadaşlarımla Türkiye'de inşa edeceğiz." dedi. “

Yardımcı, İstanbul'da bir otelde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Servet Yardımcı, başkan adaylığı ve çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 18 Temmuz’da yapılacak seçimlerin ardından Türk futbolunda her şeyin yenileneceğini ifade eden Servet Yardımcı, değerlendirmelerinde özetle şu noktalara değindi;

“1Maalesef futbolumuzun tüm paydaşları, Türk futbolunun içine düştüğü şartlardan, olaylardan ve en önemlisi futbolun gidişatından memnun olmadığı için TFF yönetimi olağanüstü seçim almak zorunda kalmıştır. 18 Temmuz’da inanıyorum ki Türk futbolu için yeni bir sayfa açılacaktır. Türk futbolunda aklı selimin, sağduyunun, bilginin, iletişimin, işbirliğinin yükseldiği bir dönemin başlangıcı olmalıdır. Seçimde Türk futbol ailesinin değişim yönünde oy kullanacak her bir ferdi futbolda yeni bir yükselişin başlangıcına imza atacaktır. 7 yıldır UEFA Yönetim Kurulu üyesi olarak ülkemi temsil ediyorum. Avrupa’da bana her zaman Türk futbolu adına sorular gelir, son 2 yıldır özellikle bu sezon yaşananlar hakkında öyle sorular geldi ki inanın ne cevap vereceğimi bilemedim. Çözümler tıkanıp kaldı. Her krizde daha da geriye gitti. ürkiye’yi FIFA’da ve UEFA’da futbolun en üst noktalarında temsil ederken, edindiğim bilgi ve tecrübeyi şimdi Türk futbolunun desteği ve iradesiyle edindiğim bilgi ve tecrübeyi, federasyon başkanı sıfatıyla ülkeme kazandırmak istiyorum. Türk futbolunda alınan kararların, kişiye, duruma, yere, zamana göre farklılık gösterdiğine dair yaygın kanı, toplum vicdanına ve adil oyun ilkesine ters düşmektedir.”

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

SERVET YARDIMCI KİMDİR ?

26 Aralık 1957'de Rize'de doğan Yardımcı, amatör olarak futbol oynadı. Bir dönem Çaykur Rizespor'da yöneticilik yaptı. İlk kez 2008 yılında, Hasan Doğan'ın listesinden Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kuruluna girdi. Mahmut Özgener döneminde Başkan Vekili oldu. Daha sonra Mehmet Ali Aydınlar yönetiminde yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam etti. 2012'de başlayan Yıldırım Demirören dönemiyle 1. Başkan Vekili oldu ve Nihat Özdemir yönetiminde de bu görevini sürdürdü. Yardımcı, TFF'nin FIFA ve UEFA ile ilişkilerini yürütmektedir.

2015 yılında UEFA Yönetim Kuruluna girmek için aday oldu ancak seçilmedi. 5 Nisan 2017'deki 41. UEFA Kongresinde yapılan seçimi kazanan Yardımcı, UEFA Yönetim Kuruluna girdi. 2021'de yeniden aday oldu ve tekrar seçildi. Yardımcı, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesidir. Yardımcı, evli ve 2 çocuk babası, Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul eski milletvekili ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı'nın ağabeyidir.

Kaynak: DHA/HABER MERKEZİ