A Milli Futbol Takımı, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) F Grubu son maçında Çekya ile karşı karşıya gelecek. Milliler, Hannover şehrine bağlı Barsinghausen kasabasındaki tesislerde basına açık olarak yaptığı antrenmanla maçın hazırlıklarını tamamlarken Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF 1. Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, Stratejik Planlama, Yeni Proje Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt ve TFF Millî Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, antrenman sonrasında basın mensupları ile sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, sohbet toplantısında yaptığı konuşmada "İlk hedefimiz, gruptan çıkarak son 16'ya kalmak. Gürcistan maçını kazanarak Avrupa Futbol Şampiyonası'na galibiyetle başladık. İkinci maçımızı kaybettik ancak ilk maçta elde ettiğimiz üç puan, Çekya maçında son 16'ya kalabilmemiz için galibiyet ya da beraberliğin yeterli olmasını sağladı" ifadelerini kullandı.

"TAKIMDA UYUM ÜST DÜZEYDE”

A Milli Futbol Takımı'ndaki birlik ve beraberlik ruhunun önemini vurgulayan Başkan Büyükekşi, "A Milli Takım Kampımızda Almanya'nın en iyi tesislerinden birisinde son derece iyi koşullarda çalışıyor takımımız. Birliktelikleri ve arkadaşlıkları da üst düzeyde. Teknik Direktörümüz Montella'ya ve takımımıza güveniyor, Çekya maçını da kazanacaklarına yürekten inanıyoruz" şeklinde konuştu.

"TURNUVANIN EN İYİ TARAFTARINA SAHİBİZ”

Almanya'daki taraftar desteğinden övgüyle bahseden Başkan Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Almanya’da ve Avrupa’da çevre ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarımızın millî takıma yoğun bir ilgisi var. Her maçtan önce yapılan fan walk organizasyonlarında kırmızı beyaz milli takım formalarıyla ve Türk bayraklarıyla 50 bine yakın vatandaşımız stadyuma yürüyor. Stadyumu tıklım tıklım dolduruyor. Dortmund stadını kırmızı ve beyaz boyadık, şimdi sıra Hamburg stadını kırmızı ve beyaza boyamakta."

"ARDA, SOSYAL MEDYADA YAZILAN YALANLARA GÜLÜP GEÇİYOR”

Montella ve futbolcular arasındaki bağın çok güçlü olduğuna dikkat çeken Başkan Büyükekşi, "Teknik direktörümüz Montella ile tüm oyuncularımız arasında son derece iyi bir iletişim var. Bunun aksi bir hava varmış gibi dezenformasyon ile manipülasyon yapmaya çalışanlara her birlikte gülüp geçiyoruz. Arda da Montella da gülüp geçiyor" diyerek sözlerini noktaladı.

İBRAHİM BURKAY: BURAYA BAŞARIYLA GELDİK, BAŞARIMIZI SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ

TFF 1. Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, Stratejik Planlama, Yeni Proje Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, "EURO 2024 grup elemelerinde tarihinde ilk kez grubunu lider tamamlayarak Avrupa Futbol Şampiyonası'na play off oynamadan geldik. Yine tarihimizde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası'na galibiyetle başladık. 16 yıl sonra Avrupa Futbol Şampiyonası'nda gruptan çıkarak başarımızı sürdürmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Gaziantep FK, Kozlowski'yi kadrosuna kattı Gaziantep FK, Kozlowski'yi kadrosuna kattı

"TÜRK FUTBOLUNUN STRATEJİK PLANINI HAZIRLADIK”

TFF'nin son dönemdeki projelerinin önemine değinen Burkay, "Türk futbolunun stratejik planını çalıştık, hazırladık ve yayınladık. Bunun kağıt üzerinde kalmaması için gerekli tedbirleri aldık. Özellikle futbol akademileri projemizin hayata geçmesi ile başarılarımızı sürdürülebilir hale getirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

MUSTAFA ERÖĞÜT: GENÇ VE İYİ BİR TAKIMIZ

TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt yaptığı konuşmada "Tarihimizde 2002 yılında dünya üçüncüsü, 2008 yılında da Avrupa üçüncüsü olduk. Ancak bu başarılar dışında sürekli sürdürülebilir bir başarı yok tarihte. A Millî Takımımızın tüm turnuvalara katılan ve bu turnuvalarda sürdürülebilir başarısı olan bir milli takım olmasını istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Avrupa'nın 25.8 yaş ortalaması ile en genç iki takımından birisiyiz ve iyi bir takımımız var. Bu milli takımın Avrupa Futbol Şampiyonası ve Dünya Kupası'na doğrudan katılabilir ve üst turları hedefleyebilir, zorlayabilir olması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

HAMİT ALTINTOP: MİLLİ TAKIMA HİZMET ETMEKTEN GURUR DUYUYORUM

TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop ise "Genç milli takımların ve A Millî Takım'ın ay yıldızlı formasını defalarca giymiş bir futbolcu olarak, bir süredir de yönetici konumunda millî takıma hizmet ediyorum. Nasıl ki milli takım formasını gururla giydiysem, şimdi de milli takıma yönetici olarak hizmet etmekten gurur duyuyorum. Avrupa'nın en iyi tesislerinden birisinde uyum içinde kamp yapıyoruz. 16 yıldır Avrupa Şampiyonası'nda gruptan çıkamamış bir milli takım vardı. Euro 2024’de son 16 turuna yükselmek istiyoruz. Bu da kendi elimizde. Çekya maçında bir puan aldığımızda grubumuzda ikinci olarak son 16’ya kalacağız. Bunun için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

"ARDA, AKILLI BİR İNSAN”

A Milli Futbol Takımı'nın genç futbolcusu Arda Güler'den övgüyle söz eden Altıntop, "Bu seviyede futbol oynayan tüm oyuncularımız gibi Arda da son derece akıllı bir insan. Evet, yaşı çok genç. Henüz hayatının da kariyerinin de başında ancak çok akıllı olduğu için yaratılmaya çalışılan suni gündemlere gülüp geçiyor. İşine konsantre ve işine bakıyor" yorumunu yaptı.

Kaynak: DHA