Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın ABD’deki bir fabrikasında, bir robotun saldırısına uğrayan bir yazılım mühendisi yaralandı. New York Post gazetesinin haberine göre, olay 2021 yılında, Austin kentindeki Tesla fabrikasında meydana geldi.

Robotun pençeleri kanattı

The Information internet sitesinin fabrikadaki görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre, üretim alanında alüminyum araba parçalarını taşımakla görevli olan bir robot, arızalandı. Robot, yanında bulunan yazılım mühendisine saldırmaya başladı. Robotun metal pençeleri, mühendisin sırtına ve koluna saplandı. Mühendis, robottan kurtulmak için çabalarken, diğer bir çalışan “acil durdurma” tuşuna basarak robotu durdurdu. Mühendisin sol elinde küçük bir kesik oluştuğu, ancak hayati tehlikesinin olmadığı belirtildi.

Yapay zekâ kuralları değiştirecek Yapay zekâ kuralları değiştirecek

Güvenlik sorunları gündemde

Tesla fabrikasında yaşanan bu olay, güvenlik sorunlarını da gündeme getirdi. The Information’ın ulaştığı kaynaklar, Tesla’nın “seri üretim” baskısı nedeniyle, fabrikada güvenlik önlemlerinin yetersiz kaldığını iddia etti. ABD İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi’nin raporlarına göre, 2022 yılında Tesla fabrikasındaki her 21 çalışandan biri, iş kazası nedeniyle yaralandı. Bu oran, ABD’deki diğer otomobil fabrikalarında ise her 38 çalışanda bir olarak kaydedildi. Ayrıca, Tesla fabrikasındaki çalışanların, amonyak gibi zehirli maddelere maruz kalarak, solunum ve cilt rahatsızlıkları yaşadığı da raporlarda yer aldı. Tesla fabrikasında 2021 yılında bir işçi de, “sıcak çarpması” nedeniyle ölmüştü.

Elon Musk ne diyor?

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, robotlar konusunda hem heyecanlı hem de endişeli. Musk, geçtiğimiz aylarda, Tesla’nın insansı robotlar üreteceğini duyurmuştu. Musk, bu robotların insanların yapmak istemediği veya tehlikeli bulduğu işleri yapacağını söylemişti. Ancak Musk, aynı zamanda, yapay zekanın insanlara karşı tehlike oluşturabileceğini de dile getirmişti. Musk, “Bu robottan kaçmak mümkün olacak. Onu etkisiz hale getirmek de mümkün olucak. Umarız buna hiç ihtiyaç olmaz ama ne olacağını bilemeyiz” demişti.

Kaynak: AA