Evde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biri olan mutfak, aynı zamanda en çok tıkanıklık problemi yaşanan yerlerden biridir. Özellikle lavabo tıkanıklıkları, hem can sıkıcıdır hem de kötü kokuya neden olur.

Tesisatçıların Önemli Uyarıları

Lavaboların tıkanmasında birçok farklı etken bulunur. Ancak tesisatçılar, bu konuda bazı atıklara karşı özel olarak dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu atıklar, lavaboda adeta tıkaç görevi görerek tıkanıklığa yol açar.

İzmir'de Toplu Ulaşım Ücretlerine Zam Geldi İzmir'de Toplu Ulaşım Ücretlerine Zam Geldi

Lavaboya Dökülmemesi Gereken Atıklar

Yemek sonrası temizlik sırasında, birçok kişi bulaşıkları lavaboda yıkar ve bu esnada çeşitli atıklar lavaboya dökülür. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

  • Sıvı Yağlar: Yemek pişirirken veya sonrası temizliğinde tencere ve tavaların altlarında kalan yağlar lavaboya dökülebilir. Ancak bu yağlar, lavabo tıkanıklıklarının en büyük sebeplerindendir. Sıvı olmasına rağmen, lavaboya dökülen yağlar, gider borularında katılaşarak büyük tıkanıklara yol açar.

Lavaboya dökülen yağlar, gider borularında ıslak mendil gibi kalıplaşır ve suyun akışını engeller. Bu nedenle, lavaboya dökmemek en doğrusu olacaktır.

Kaynak: haber merkezi