Nijerya'nın Sokoto eyaletindeki Gundutse köyünde son günlerde "teşhis konulamayan bir hastalık" nedeniyle onlarca insan hayatını kaybetti. Ulusal basında yer alan haberlere göre, hastalık ilk olarak köyde ishal ve kusma semptomları gösteren kişilerde görüldü. Hastalığın hızla yayılması ve ölü sayısının artması bölge halkında panik yaratmaya başladı.

Her 3500 bebekten biri, yemek borusu gelişmeden dünyaya geliyor Her 3500 bebekten biri, yemek borusu gelişmeden dünyaya geliyor

Yetkililerin ilk verdiği bilgilere göre, hastalanan kişilerde sıtma ve ishal gibi yaygın hastalıklara rastlanan semptomlar gözlemlendi. Fakat ölü sayısının artması ve hastalığın kaynağının belirsizliği endişeleri artırdı.

Hastalığın Nedeni Belirsiz, Araştırmalar Devam Ediyor

Gundutse'deki sağlık yetkilileri, hastalıkla ilgili Kano Sağlık Bakanlığı'nı bilgilendirdiklerini ve hastalığın kaynağını belirlemek için su ve kan örneklerinin toplandığını açıkladı. Yetkililer, hastalığın bulaşıcı olup olmadığını da araştırıyor.

Gundutse sakinleri ise test sonuçlarını beklerken, köydeki kötü hijyen şartlarının hastalığın ortaya çıkmasında bir faktör olabileceğini düşünüyor. Köyde su ve kanalizasyon altyapısının yetersizliği ve atıkların kontrolsüz bir şekilde biriktirilmesi, hastalığın yayılmasına neden olmuş olabilir.

Sokoto'da da Benzer Vakalar Görüldü

Sokoto eyalet hükümeti de 7 Nisan'da eyalette teşhis konulamayan hastalık nedeniyle 3 çocuğun hayatını kaybettiğini, 127 çocuğun da hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı. Yetkililer, bu vakaların da Gundutse'deki hastalıkla bağlantılı olup olmadığını araştırıyor.

Nijerya'da "teşhis konulamayan hastalık" nedeniyle yaşanan can kayıpları ve hastalığın kaynağının belirsizliği endişe verici. Sağlık yetkililerinin yaptığı çalışmalar sonucunda hastalığın kaynağının belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması hayati önem taşıyor.

Editör: Kazim Bozkurt