Ev temizliği yaparken genellikle tuvalet, kapı kolları gibi noktaların kirli olduğunu düşünürüz. Fakat mikropların ürümeyi sevdiği ve çoğu zaman gözden kaçan birçok nokta daha var. Bu yazıda, evde her gün kullandığınız ama kirli olabileceğini düşünmediğiniz 5 noktayı ve bu noktaları temizleme ipuçlarını öğreneceksiniz.

 Kahve Rezervuarları

28 Mayıs 2024 İzmir Nöbetçi Eczaneler Listesi - İzmir’de Nöbetçi Eczaneler 28 Mayıs 2024 İzmir Nöbetçi Eczaneler Listesi - İzmir’de Nöbetçi Eczaneler

Kullandığınız kahve veya espresso makinesinin türü ne olursa olsun, hazneyi temizlemek genellikle göz ardı edilir. Makinelerin rezervuar bölümleri bakteri, küf ve maya gelişimi için uygun bir alan olabilir. Bu alanları ayda bir kez sirkeli su ile temizlemeniz gerekir.

Kahve Rezervuarlarını Temizleme Adımları:

 1. Makinenin fişini prizden çekin.
 2. Rezervuarı makineden çıkarın.
 3. Ilık su ve sirke karışımı hazırlayın.
 4. Karışımı rezervuara dökün ve 15 dakika bekletin.
 5. Yumuşak bir fırça ile rezervuarı nazikçe fırçalayın.
 6. Rezervuarı bol suyla durulayın.
 7. Rezervuarı tamamen kurumadan makineye yerleştirmeyin.

H2: 2. Mutfak Tezgahı

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre evlerin yüzde 30'unda koliform bakterilerin bulunduğu tezgahlar vardır. Koliform bakteriler ise et ürünlerinden gelir. Eller bakterilerle temas ettiğinde ve hemen yıkanmadığında bakteriler evin diğer alanlarına yayılabilir. Tezgahları temizlemek için öncelikle sıcak sabunlu su ile yıkamanızı ve ardından temiz su ile durulamanız önerilir.

Mutfak Tezgahlarını Temizleme Adımları:

 1. Tezgahı ılık suyla ıslatın.
 2. Bulaşık deterjanı ekleyin ve süngerle köpürtün.
 3. Tezgahı tüm alanları kapsayacak şekilde nazikçe fırçalayın.
 4. Bol suyla durulayın.
 5. Tezgahı kuru bir bezle silin.

3. Musluk

Mutfak musluğunun sapı mikropların saklandığı akla gelmeyen diğer bir noktadır. Araştırmalar tarafından, hem mutfak hem de banyo musluklarında koliform bakteri, maya ve küf bulunduğunu tespit edildi. Bakterilerin önüne geçmek için muslukları her gün dezenfektan veya çamaşır suyu solüsyonuyla temizlediğinizden emin olmanız bakteri oluşumunun önüne geçmenizi sağlar.

Muslukları Temizleme Adımları:

 1. Muslukları ılık suyla ıslatın.
 2. Dezenfektan veya çamaşır suyu solüsyonu püskürtün.
 3. Yumuşak bir bezle muslukları tüm alanları kapsayacak şekilde silin.
 4. Bol suyla durulayın.
 5. Muslukları kuru bir bezle silin.

 TV Kumandası

Belki de saydığımız bu noktalar arasında aklınızın ucundan bile geçmeyecek yegane nokta televizyon kumandasıdır. Televizyonların uzaktan kumandası mikrop ana hedef noktalarındandır. Uzaktan kumanda tüm aile üyeleri tarafından paylaşıldığından ve evin en çok dokunulan alanı olduğundan, bunun düzenli bir temizlik rutininin parçası olduğundan emin olmalısınız. Dezenfektan mendillerle kumandaları sürekli temizlemelisiniz.

Kaynak: haber merkezi