Yapılan araştırmalara göre, görülen örümceğin 'Argiope lobata' adını taşıyan bir tür olduğu belirlendi. Bu tür örümcek daha önce Türkiye'nin farklı bölgelerinde, özellikle Tokat, Balıkesir, Gümüşhane, Eskişehir, Sivas ve Malatya gibi illerde görülmüştü. Ancak bu türün insanlara herhangi bir zararı olup olmadığı merak konusuydu.

Zararsız Bir Tür Olabilir

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Sağlam, loblu örümcek ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda, bu türün insanlara zarar vermediğini ve etkisinin bir arı kadar olabileceğini belirtti. Prof. Dr. Sağlam ayrıca, alerjik reaksiyonlar yaşayan kişilerin dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, bu örümceğin küresel ısınma nedeniyle Türkiye'de daha fazla görülmeye başladığını ifade etti.

Kocaeli'de korkunç kaza! Bir kişi yaşamını yitirdi Kocaeli'de korkunç kaza! Bir kişi yaşamını yitirdi

Zehirli Değil, Ancak Alerjik Tepkilere Yol Açabilir

Örümceklerin insanlara zarar verme potansiyelinin düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Sağlam, özellikle bağışıklık sistemlerinde hassasiyeti olan kişilerin ısırılma veya sokulma durumunda kızarıklık, şişlik, alerjik reaksiyonlar gibi tepkiler verebileceğini açıkladı. Ancak genel olarak bu türün insanlara saldırma eğiliminde olmadığını ve doğal yaşam alanlarında böceklerle beslendiğini ifade etti.

Küresel Isınmanın Etkisi

Prof. Dr. Sağlam, Türkiye'nin ikliminin ısınmaya başlamasıyla daha önce bu bölgelerde görülmeyen türlerin artık karşılaşılabileceğini belirtti. Bu türlerin, küresel ısınmanın etkisiyle daha kuzeye doğru yayılmaya başladığını söyledi. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda yeni türlerle karşılaşmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ