TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası), Kasım aylık raporunu yayımlayarak resmi rezerv varlıklarının bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 136,7 milyar dolara çıktığını duyurdu.

Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri: Kasım 2023 Raporu

TCMB'nin açıkladığı Kasım 2023 dönemine ait "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" raporu, Türkiye'nin ekonomik durumu hakkında önemli veriler içeriyor.

Resmi Rezerv Varlıkları Artış Gösterdi:

Rapora göre, kasımda resmi rezerv varlıkları bir önceki aya kıyasla yüzde 8,3 artarak 136,7 milyar dolara yükseldi. Bu artışın temelinde döviz ve altın cinsinden rezerv varlıklarındaki artış etkili oldu.

Döviz Varlıkları ve Altın Rezervleri:

Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 11,2 artışla 82,9 milyar dolara çıkarken, altın cinsinden rezerv varlıkları da yüzde 4,6 artarak 46,3 milyar dolara ulaştı.

Döviz Çıkışları ve Finansal İşlemler: Detaylı İnceleme

Döviz Çıkışları Arttı:

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları, kasımda bir önceki aya göre yüzde 8,8 artarak 52,9 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu çıkışların büyük bir kısmını döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler oluşturdu.

Finansal Türev İşlemler:

Aynı dönemde, Merkez Bankası'nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 82 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu tutarın 30,2 milyar doları bir ay vadeli olarak kaydedildi.

Şarta Bağlı Döviz Çıkışları Artış Gösterdi:

Hazine Garantili Dış Borçlar ve Diğer Yükümlülükler:

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülükler (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) kasımda bir önceki aya göre yüzde 5,1 artarak 50,7 milyar dolara yükseldi.

Kaynak: AA