Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Piyasa Katılımcıları Anketi’nin Kasım 2023 sonuçlarını yayınladı. Ankete göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 67,23’e geriledi. Bu, Ekim ayında yüzde 68,01 olan beklentiden 0,78 puanlık bir düşüş anlamına geliyor. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 65 seviyesinde bulunuyor.

Ankette, politika faizi cari ay sonu beklentisi yüzde 37,80 olarak açıklandı. Bu, Ekim ayında yüzde 37,81 olan beklenti ile hemen hemen aynı seviyede. Merkez Bankası, 21 Ekim’deki Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 38 olarak sabit tutmuştu.

Peugeot'un Aralık Ayı Fiyat Listesiyle Dikkat Çeken Modeli: 2008 SUV, Fiat Egea'ya Rakip! Peugeot'un Aralık Ayı Fiyat Listesiyle Dikkat Çeken Modeli: 2008 SUV, Fiat Egea'ya Rakip!

Emeklilerin Maaşlarına Yüzde 50’ye Yakın Zam Gelebilir

Enflasyon beklentisinin düşmesi, emeklilerin maaşlarında önemli bir artış olabileceği anlamına geliyor. Ekonomist Muhammet Bayram, yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 67,23 olarak açıklanmasının ardından en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL civarında olabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Bayram, yaptığı açıklamada, asgari ücret ve diğer ücretleri belirlemeye ilişkin ilerleyen süreçte hedef enflasyona geçileceğini, şu anda enflasyon farkı artı refah payı şeklinde ücretlere bir artış olacağını belirtti. Bayram, son aylarda enflasyonda düşüş olduğunu ancak kasım ve aralık aylarında doğal gaz ve elektrik noktasında ciddi bir enflasyon artışı olacağını düşündüğünü, sene sonu enflasyonunun yüzde 70’e yaklaşacağını tahmin ettiğini ifade etti.

Bayram, enflasyon beklentilerinin düşmeye devam edeceğini, bu yıl sonuna doğru ciddi artış olabileceğini ancak mayıs ayında pik noktasına ulaşacak olan enflasyonun bu tarihten sonra düşüşe geçeceğini söyledi.

Bayram, şu anda 4 aylık enflasyon verisinin yüzde 29,41 civarında olduğunu, iki aylık veri kaldığını ve burada aylık yüzde 4’lük bir enflasyon çıkarsa yüzde 38-39 civarında altı aylık enflasyon farkı çıkacağını belirtti. Bayram, SSK, BAĞ-KUR emeklilerinin yüzde 38-39 civarında enflasyon farkı alacaklarını, memur emeklilerinin de toplu sözleşmeden kaynaklı zam alacaklarını söyledi. Bayram, toplamda bütün emeklilere yüzde 50’ye yakın artış beklediğini dile getirdi.

En Düşük Emekli Maaşı Kök Maaşa Eşitlenmeli

Bayram, enflasyon farkının yanı sıra refah payı ile birlikte yüzde 50’ye yakın artış olacağını düşündüğünü, son yıllarda SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerine aynı oranda zam yapıldığını, o nedenle yüzde 50’ye yakın artışın bütün emeklilere yapılacağını düşündüğünü söyledi.

Bayram, en düşük emekli maaşının şu anda 7 bin 500 TL olduğunu, nisan ayında artışla beraber 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye çıkarıldığını ancak temmuz ayında artış olmadığını hatırlattı. Bayram, sene başı itibarıyla ciddi artış yapılmasını beklediğini, önceki dönemlerde en düşük emekli maaşının, asgari ücretin yüzde 88’ine tekabül ettiğini, bu oranın yüzde 66 seviyelerine indiğini söyledi. Bayram, eğer asgari ücret düzeyi 16 bin TL civarına çıkarsa burada en düşük emekli maaşı ile aradaki farkın açılacağını, şu anda 12 bin 250-12 bin 500 TL civarında en düşük emekli maaşı olmasını öngördüğünü belirtti.

Bayram, en düşük emekli maaşının kök maaşa sabitlenmesini beklediğini, bundan sonra yapılacak oransal zamda en düşük emekli maaşına en yüksek oranda zam yapılmasını temenni ettiğini söyledi. Bayram, o sebeple en düşük emekli maaşının kök maaşa eşitlenmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ