Çanakkale Deniz Savaşları’na büyük katkısı olan Kahraman Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak için asıl gemi planına uygun olarak 2011 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından inşa edilen TCG Nusret Müze Gemisi, İzmir'e geldi. TCG Nusret Müze Gemisi, deniz müzelerinin tanıtılması, denizciliğin sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması ile Türk deniz tarihi hakkında farkındalık yaratılması maksadıyla 22-23 Nisan 2024 tarihinde İzmir Limanı’na demirledi. TCG Nusret, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İzmir Konak Pier İskelesi’nde halkın ziyaretine açıldı. Özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi gören TCG Nusret Müze Gemisi'nde, Güney Deniz Saha Komutanlığı Bandosu tarafından bando konseri verildi.

'TARİHİ GEMİLERİ ÖĞRENMEMİZ ÇOK GÜZEL'

Ailesiyle TCG Nusret Müze Gemisi'ni gezmeye gelen Selin Ela Özsaraç (6), gemiyi gezeceği için çok heyecanlı olduğunu söyledi.

Tarihi yerlerin güzel olduğunu ifade eden Taha Berk Koç (9), "23 Nisan çok güzel. Çocukların mutlu olduğu bir gün. Tarihi gemileri öğrenmemiz çok güzel. Gemiyi gezeceğim için heyecanlıyım, çok merak ediyorum" dedi.

'23 NİSAN MUTLU OLDUĞUM VE GURURLANDIĞIM BİR GÜN'

23 Nisan'ın mutlu olduğu ve gururlandığı bir gün olduğunu dile getiren Emre Mutlu (11) ise, "Sabah okulumda törene gittim, dansları izledim. Benim için mutlu bir gündü. Gemi güzel, tarihle ilgilendiğim için oldukça beğendim" diye konuştu.

Dost ve müttefik ülke askerleri, EFES-2024 Tatbikatı'ndaki tecrübelerini paylaştı Dost ve müttefik ülke askerleri, EFES-2024 Tatbikatı'ndaki tecrübelerini paylaştı

Gemiyi gezmenin güzel olduğunu aktaran Efe Öztürk (12) de "Türk tarihiyle ilgilendiğim için benim için çok güzel bir gezi oldu" dedi.

'İLERİDE ASKER OLMAK İSTİYORUM'

Oğluyla birlikte TCG Nusret Müze Gemisi'ni ziyaret eden Hatice Demir (37), "Geminin burada olduğundan haberimiz yoktu. Müze gemisini görmek bizim için gurur verici bir şey" diye konuştu. Annesiyle gemiyi gezen Yusuf Demir (11) ise, "Gemi güzel. İleride asker olmak istediğim için bana kendimi güzel hissettiriyor" dedi.

Kaynak: DHA