Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni haftasında, fahiş fiyatlarla mücadele kanun teklifi ön planda. AK Parti'nin hazırladığı 23 maddelik kanun teklifi ile Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklikler yapılması planlanıyor. Özellikle piyasa dengesini bozan işletmelere ağır cezalar getirilmesi öngörülüyor.

Fahiş Fiyat Uygulayanlara Ağır Cezalar Geliyor

Değişikliklerle birlikte fahiş fiyat uygulayanlara yönelik cezalar artırılıyor. Fahiş fiyat uygulayanlara 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar ceza kesilecek. Ayrıca stokçuluk yapanlara uygulanan ceza da 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılacak. Bir yılda 3 kez ceza alan işletmelere ise 6 güne kadar kepenk kapatma cezası verilebilecek.

İliç'te 39 kişi sorumlu bulundu İliç'te 39 kişi sorumlu bulundu

Uluslararası Sözleşmeler ve Diğer Gündem Maddeleri

Meclis'in gündeminde ayrıca uluslararası sözleşmelere yönelik çalışmalar da bulunuyor. Katar ve Özbekistan ile imzalanan anlaşmaların yanı sıra bir dizi uluslararası anlaşma Genel Kurul'da ele alınacak. Bunun yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı'nın teşkilat yapısındaki değişiklikleri içeren bir teklif ile kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren bir diğer teklifin Meclis'e sunulması bekleniyor.

Hafta boyunca genel başkanlar da Meclis kürsüsünden milletvekillerine hitap edecek. Salı ve Çarşamba günleri ise partilerin grup toplantıları gerçekleşecek.

Kaynak: Haber Merkezi