Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bir yıldır uyguladığı kısmi tasarruf tedbirlerini genişleterek, milletvekillerini de kapsayan yeni bir genelge hazırlıyor. Bu genelge, Meclis’teki tüm birimlere gönderilecek ve kamuoyuna duyurulacak. Makam araçlarının, yerli otomobil Togg ile değiştirilmesi de gündemde.

Ekonomim.com'dan Besti Karalar'ın haberine göre, TBMM, zorunlu programlar dışında kalan ihtisas, tali ve araştırma komisyonlarının yurt içi ve yurt dışı seyahatlerine sayı sınırlaması getirecek. Ayrıca, gerektiğinde komisyon gezilerinde uzman görevlendirecek.

Elektrikli Araç Dönemi Başlıyor

TBMM’de başlatılan "araç dönüşümü uygulaması", yeni tedbirlerle tüm hizmet araçlarının elektrikli araca dönüştürülmesini hedefliyor. Bu dönüşümün yeni yasama dönemine yetiştirilmesi planlanıyor.

İktidardan tepki çeken 'uyutma' açıklaması! İktidardan tepki çeken 'uyutma' açıklaması!

Audi Araçlar Değişecek mi?

Meclis’teki yeni tasarruf tedbirleri arasında, Meclis başkanvekilleri, grup başkanvekilleri ve komisyon başkanvekillerinin kullandığı Audi marka araçların değiştirilmesi de bulunuyor. Eğer yeni tedbirler uygulanırsa, kiralık makam araçları temmuz ayından itibaren kullanılmayacak ve bu araçların sözleşmeleri yenilenmeyecek.

Dijitalleşme Adımları

TBMM’deki tüm birimlerde kağıt kullanımı kaldırılarak dijitalleşmeye geçilecek. Kırtasiye malzemeleri, toner ve plastik sular gibi ürünler tükendikten sonra yenileri alınmayacak ve ilgili ihale sözleşmeleri iptal edilecek. Ayrıca, Meclis'te düzenlenen resepsiyon ve etkinliklerde "sade menü" uygulaması devam edecek.

Sağlık Harcamalarında Yeni Dönem

Sağlık harcamaları devlet ve üniversite hastanelerine yönlendirilecek. Özel hastanelerle yürütülen sağlık provizyon sistemi, devlet ve üniversite hastanelerine yaygınlaştırılacak.

Vekil Harcamalarına Kısıtlama

TBMM Başkanlığı, muhalefetin sık sık gündeme getirdiği "milletvekilleri harcamaları da dahil olsun" önerilerini dikkate alarak, milletvekillerinin sağlık, yol, yemek ve personel sayısı gibi kalemlerde yeni tedbirler hazırlıyor.

Sosyal Tesislerde Tasarruf

TBMM’ye bağlı sosyal tesislerde de aynı tasarruf tedbirleri uygulanacak. İstanbul’daki iki ayrı konaklama tesislerinden sadece milletvekilleri yakınları ve Meclis personeli yararlanıyor. Bu konaklama tesislerinin diğer kamu kuruluşları gibi yurttaşlara açılıp açılmayacağı tartışılacak.

Genelgeye son şeklini vermek üzere TBMM Başkanlık Divanı’nın önümüzdeki hafta toplanması bekleniyor.

Editör: Kazim Bozkurt