TBMM Genel Kurulu'nda, DEM Parti'nin Meclis'e sunduğu 'Türkiye'nin Yanlış Suriye Politikasının Yol Açtığı Sorunların ve Çözüm Yollarının Araştırılması' başlıklı önergenin görüşüldüğü sırada milletvekilleri arasında 'Suriye' ve 'Kürt' tartışması yaşandı. Önerge, AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

Görüşmeler sırasında tansiyon yükseldi

DEM Parti'nin sunduğu önerge üzerine İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, "Önergeyi okuduğumda 'Türkiye halkları' ifadesinin, Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü açısından sakıncalı olduğunu düşünüyoruz. Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerin ve sığınmacı meselesinin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini belirtti.

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit ise Zorlu'nun ifadelerine cevaben, "Türkiye halkları kavramı, ülkenin birlik ve bütünlüğünü sağlamanın yegane yoludur. Türkiye’nin güvenliğinin en büyük güvencesi Kürtlerle barışmaktan geçiyor" dedi.

Kürt meselesi ve terör tartışması

Tartışmalar devam ederken, İYİ Parti'li Zorlu, "Türkiye halkları ifadesinin, Türk milletinin birleştirici unsurlarına yönelik ciddi bir saldırı olarak görüyoruz" şeklinde konuştu. Koçyiğit ise, "Salih Müslim barış için gelmişti. Türkiye’nin güvenliğinin en büyük güvencesi Kürtlerle barışmaktan geçiyor" ifadelerini kullandı.

Özel'den Erdoğan'a yanıt: 'Şantaja boyun eğmeyeceğiz' Özel'den Erdoğan'a yanıt: 'Şantaja boyun eğmeyeceğiz'

AKP Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, "Suriye'nin kendi iç barışını tesis etmesi, mültecilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde vatanlarına dönmesi temel yaklaşımımızdır. Teröristlere karşı bir duruş sergiliyoruz" diye konuştu.

Oylama sonucunda önerge reddedildi

DEM Parti'nin önergesi üzerine yapılan tartışmalar sonucunda, önerge AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kaynak: Haber Merkezi