Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni haftaya yoğun bir mesai ile başlayacak. Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda değişiklik öngören teklifin görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda devam edecek. Ayrıca öğretmenlere yönelik şiddeti önlemeye ilişkin kanun teklifi ile 9. Yargı Paketi'nin de bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Haftalık Çalışma Planı

Meclis Genel Kurulu, haftalık çalışma programına 11 Haziran Salı günü başlayacak. Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin görüşmeleri sürecek.

Türkiye - Polonya voleybol maçı ne zaman, saat kaçta ve hangi kanalda? Türkiye - Polonya voleybol maçı ne zaman, saat kaçta ve hangi kanalda?

Teklifin Detayları

Teklife göre, terör örgütleriyle eylem birliği içinde olan, bu örgütlere yardım eden, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanan ya da kullandıran, bu örgütlerin propagandasını yapan uzman erbaşların sözleşmeleri feshedilerek TSK ile ilişiği kesilecek.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak sınavlarla ilgili her türlü açıklama, başvuru ve sınav sonuçları bakanlığın internet sayfasından duyurulacak.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği'ne şehitlerin anne ve babaları da üye olabilecek.

Sözleşmeli erbaş ve erler, mesai sonrası görev yerlerinden ayrılırken, mesaiye gidiş ve gelişlerinde subay ve astsubay servislerini kullanabilecek.

1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 yılı sonrası Yüksek Askeri Şura kararı ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen personele, yaş şartı aranmaksızın kadın ve erkek 25 hizmet yılının tamamlaması halinde emekli aylığı bağlanacak.

Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlıklarında görevli sözleşmeli erbaş ve erlere, yapmakta oldukları iş güçlüğü ve iş riski açısından aylık ücretleri yüzde 5 artırımlı olarak ödenecek.

Komisyon Gündemleri

TBMM İhtisas Komisyonları da toplanarak gündemlerindeki konuları ele alacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakanlığının çalışmaları hakkında Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nu bilgilendirecek.

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, akademisyenleri dinlemeye devam edecek. Komisyonda, Gümüşhane Üniversitesi jeoloji, jeofizik ve maden mühendisliği bölümlerinin öğretim üyeleri sunum yapacak.

Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyelerinden Oluşan Karma Komisyon ise Kamu Denetçiliği Kurumu'nun "2023 Yıllık Raporu"na ilişkin Alt Komisyon Raporu'nu ele alacak.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na "hapis cezasının infazının hastalık nedeniyle ertelenmesi" hakkında bilgi verecek.

AK Parti İki Yeni Teklif Sunacak

AK Parti milletvekillerince hazırlanan Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi ile yargı alanında düzenlemeler içeren, kamuoyunda "9. Yargı Paketi" olarak bilinen teklifin Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Salı ve çarşamba günleri, Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

Kaynak: AA