Özkan Öztürk Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? Özkan Öztürk Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bu hafta da yoğun bir çalışma temposuyla gündemindeki önemli konuları ele almaya devam edecek. Meclis Genel Kurulu'nda kripto varlıklara ilişkin kanun teklifi görüşülecek ve Merkez Bankası Başkanı milletvekillerini bilgilendirecek. Ayrıca eğitimde şiddetin önlenmesine yönelik düzenlemelerin de bu hafta sunulması bekleniyor.

 Meclis Genel Kurulu'nun gündeminde kripto varlıklara ilişkin 19 maddelik kanun teklifi bulunuyor. Bu teklif, hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getiriyor ve bu alandaki faaliyetlerin düzenlenmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) izin alınmasını öngörüyor. Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı da SPK'nın yetkisine bırakılacak. Ayrıca, tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak.

Merkez Bankası Başkanı Milletvekillerini Bilgilendirecek

Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ı ağırlayacak. Karahan, küresel ekonomi, enflasyonla mücadele ve para politikası konularında kapsamlı bir değerlendirme sunacak. Faiz kararları, kur politikası ve kur korumalı mevduat hesaplarındaki son durum da gündeme gelecek. Karahan, sunumunun ardından milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak.

Ulaştırma Teklifi Komisyona Gelecek

AK Parti'nin ulaştırma alanında önemli düzenlemeler içeren kanun teklifi, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nun gündeminde olacak. Düzenleme ile ruhsatsız insansız hava aracı uçuranlara 60 bin lira, izinsiz paraşütle atlama yapanlara ise 500 bin lira ceza verilecek. Ayrıca, denizcilik sektöründe ücretler yeniden belirlenecek ve havaalanlarının çevresindeki yapılarla ilgili düzenlemeler yapılacak.

Eğitimde Şiddetin Önlenmesi İçin Yeni Düzenlemeler

Eğitimde şiddetin önlenmesine yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi hazırlanmış durumda ve bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Düzenlemeye göre, eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek, doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak.

Başıboş Sokak Köpekleri İçin Görüş Bildirilecek

AK Parti grubu, başıboş sokak köpekleri sorununa çözüm bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kanun teklifi sunulmadan önce, hafta içinde konuya ilişkin muhalefet partilerinin milletvekilleri görüş bildirecek.

Kaynak: Haber Merkezi