TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Misak-ı Milli’nin 104. yıl dönümünde yaptığı açıklamada, Misak-ı Milli’nin milletin özgürlük ve bağımsızlık iradesinin bir ifadesi olduğunu söyledi. Kurtulmuş, Misak-ı Milli anlayışının günümüzün şartlarına göre mavi, siber, uzay ve yeşil vatan hedeflerine uygun şekilde güncellenmesi gerektiğini belirtti.

Özgür Özel anket sonuçlarını paylaştı: CHP yerel seçimlerde yüzde 30’u geçecek Özgür Özel anket sonuçlarını paylaştı: CHP yerel seçimlerde yüzde 30’u geçecek

Misak-ı Milli, milli bir istikamet belirledi

Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Misak-ı Milli’nin, İstanbul’da toplanan son Meclis-i Mebusan tarafından 28 Ocak 1920’de oy birliğiyle kabul edildiğini hatırlattı. Kurtulmuş, “Bu metin ve mana, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde de aynı şekilde onaylanarak, ulusal egemenliğimizin tüm dünyaya ilan edilmesinden kısa bir süre önce milli bir istikamet belirlemiştir.” dedi.

Mavi, siber, uzay ve yeşil vatan hedeflerine ulaşmalıyız

Kurtulmuş, Misak-ı Milli’nin, ortak değerler ve inançlar temelinde verilen mücadelenin bir sonucu olduğunu vurgulayarak, “Topraklarımızın bütünlüğü ve bölgemizde arzu ettiğimiz huzur ortamının sağlanması için gösterdiğimiz gayretler, bugün de kesintisiz bir kararlılıkla devam etmektedir.” ifadelerini kullandı. Kurtulmuş, Misak-ı Milli anlayışının günümüzde de geçerli olduğunu belirterek, “Günümüzde ise Misak-ı Milli anlayışımızın mavi vatan, siber vatan, uzay vatan, yeşil vatan hedeflerimiz çerçevesinde güncellenmesi zorunludur. Bu hedeflere ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: AA