Time dergisi, şarkıcıyı 2023 Yılın Kişisi ilan etti

ABD’li pop yıldızı Taylor Swift, Time dergisinin 2023 Yılın Kişisi seçildi. Dergi, şarkıcının müzik kariyerindeki başarılarını, dünya turnesiyle yarattığı etkiyi, turne filmiyle sinemaseverleri kendine hayran bıraktığını, ABD ekonomisine katkısını ve sosyal sorumluluk projelerini gerekçe gösterdi.

Time dergisi, Swift’in “müzik endüstrisindeki gücünü, sanatını ve hayranlarını korumak için kullandığını, şarkılarıyla milyonlarca insanın hayatına dokunduğunu, dünya turnesiyle kültürel bir fenomen yarattığını” belirtti.

Eras’ turnesi, 1 milyar dolarlık gelirle rekor kırdı

Taylor Swift, bu yıl ‘Eras’ adını verdiği dünya turnesine çıktı. Şarkıcı, turne kapsamında 60 konser verdi ve toplamda 4,5 milyon bilet sattı. Turne bilet satışlarından elde edilen gelir ise 1 milyar doları aştı.

Pollstar verilerine göre, Swift bu yıl 1 milyar dolarlık gelir elde eden ilk sanatçı oldu. Bu rakamın turne sona erdiğinde 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Putin'in Kim Jong-un'a Hediye Ettiği Lüks Limuzin: Akılalmaz Özellikler Putin'in Kim Jong-un'a Hediye Ettiği Lüks Limuzin: Akılalmaz Özellikler

Swift’in turnesi, dünyanın dört bir yanındaki hayranlarını büyüledi. Şarkıcı, turne boyunca farklı ülkelerden sanatçıları sahnesine davet etti, hayranlarıyla yakından ilgilendi, sürpriz hediyeler dağıttı. Turnenin en büyük sürprizi ise Swift’in yeni albümü 'Evermore’u duyurması oldu.

Turne filmi, sinema salonlarını doldurdu

Taylor Swift, ‘Eras’ turnesinin bir de film versiyonunu hazırladı. Film, turnenin son konserinin görüntülerini, şarkıcının hayatından kesitleri, hayranlarla olan anlarını ve turne arkasında yaşananları içeriyor.

Film, dünya çapında sinema salonlarında gösterime girdi ve büyük ilgi gördü. Film, gişede 300 milyon dolarlık hasılat yaptı ve birçok ödüle aday gösterildi.

Swift, filmiyle ilgili olarak “Bu turne benim için çok özel bir deneyimdi. Hayranlarımla birlikte unutulmaz anlar yaşadım. Bu film, onlara teşekkür etmek ve onlarla paylaşmak istediğim bir hediye” dedi.

2023 yılının en çok kazanan turneleri

Taylor Swift’in ‘Eras’ turnesi, 2023 yılının en çok kazanan turnesi oldu. Listenin ikinci sırasında ise Beyonce yer aldı. Beyonce, ‘Formation’ adlı turnesiyle 800 milyon dolarlık gelir elde etti.

Listenin üçüncü sırasında ise Bruce Springsteen vardı. Springsteen, ‘The River’ adlı turnesiyle 600 milyon dolar kazandı.

Listenin diğer sıraları ise şöyle:

  • Coldplay, ‘A Head Full of Dreams’ turnesi, 500 milyon dolar
  • Harry Styles, ‘Fine Line’ turnesi, 400 milyon dolar
  • Morgan Wallen, ‘Dangerous’ turnesi, 300 milyon dolar
  • Ed Sheeran, ‘Divide’ turnesi, 250 milyon dolar
  • Pink, ‘Beautiful Trauma’ turnesi, 200 milyon dolar
  • The Weeknd, ‘After Hours’ turnesi, 150 milyon dolar
  • Drake, ‘Certified Lover Boy’ turnesi, 100 milyon dolar
Kaynak: haber merkezi