Gürer hayvancılıktaki sorunları sıraladı Gürer hayvancılıktaki sorunları sıraladı

Yaz sezonu yaklaşırken, ev sahiplerine ve kiracıları önemli bir uyarı! İzinsiz kısa dönem kiralama yapanlara para cezaları katlanarak uygulanacak. Ceza miktarı 1 milyona kadar çıkabiliyor. Peki, yeni uygulamada neler değişti? Dikkat etmeniz gerekenler neler?

Apartman ve Site Onayı Şart!

Yeni düzenlemeye göre, bir konutun turizm amaçlı kiralanabilmesi için apartman veya site sakinlerinin onayı şart. Bu durum, çok sayıda konutun bulunduğu apartmanlar yerine müstakil konutların tercih edilmesine neden oluyor.

Kat malikleri, izin belgesi başvurusu için oy birliği ile karar vererek noter onaylı belge alması gerekiyor.

İzin belgesi başvurusu, konut işletmesi veya seyahat acentesi tarafından yapılıyorsa, kiraya verenin onayı ile yönetim işletmesinin de onayını gösteren belge talep ediliyor.

Aynı binada aynı kiraya veren adına izin belgesi talep edilen konut sayısının 5'i geçmesi durumunda ise iş yeri açma ve çalışma ruhsatı isteniyor.

Dikkat! Cezalar Katlanarak Uygulanacak!

İzinsiz kiralama faaliyetine ilk tespitte 100 bin lira ceza ve 15 gün içinde izin belgesi alma süresi veriliyor. 15 günde izin belgesi almadan faaliyete devam edene bu sefer 500 bin lira idari para cezası uygulanıp tekrar 15 gün süre tanınıyor.

Bir izin belgesi olandan kiralama yapıp üçüncü kişilere kiralayanlara, mesken olarak kiraladığı konutu yazlık olarak kiralayana ve izin belgesi olmayan konutların kiralanmasına aracılık edenlere her bir sözleşme için 100 bin lira ceza uygulanıyor.

100 Günden Uzun Kiralamalar Yasal

100 günün üzerindeki kiralamalar ise konut kiralama olarak değerlendirilirken yönetmelik dışında kalıyor. Bu nedenle, yıllık veya sezonu uzatarak kiralama yapanlar yeni düzenlemeden etkilenmiyor.

Ne Yapmalı?

Ev sahibi veya kiracıysanız, yeni düzenleme hakkında bilgi sahibi olmanız ve yasalara uygun şekilde hareket etmeniz önemlidir. Aksi takdirde yüksek cezalara maruz kalabilirsiniz.

İzin belgesi almak için gerekli belgeleri toplayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurabilirsiniz.

Yasal olmayan kiralama ilanlarına karşı dikkatli olun ve her zaman izin belgesi olup olmadığını kontrol edin.

Kısa dönem kiralama yapacaksanız, tüm yasal prosedürleri tamamladığınızdan emin olun.

Kaynak: HABER MERKEZİ