Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu temasları kapsamında bulunduğu New York'ta adada yeni sürecin ancak iki tarafın da kabul edeceği bir düzeyde devam edeceğini ve egemenlik ilkesinden taviz vermeyeceklerini söyledi.

Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Antonio Guterres ile yaptığı görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulundu. Guterres ile görüşmesinin hemen ardından konuşan Tatar, Genel Sekreter'e adada tarafların, yenilenebilir enerji, AB'ye eşit erişim, düzensiz göç, mayınların temizlenmesi gibi konularda ortak çalışma yapılabilmesi için KKTC'nin eşit iki devletli yapı ve egemenlik isteklerinin dikkate alınması taleplerini ilettiğini belirtti.

Tatar, Rum tarafının engellemesi nedeniyle Ercan Havalimanı'na hala doğrudan uçuş yapılamadığını hatırlattı. KKTC'nin amacının barış ve huzur içinde yaşamak olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, "Türk halkının da Rumlar kadar adada yaşama hakkı var. 60 yıldır Kıbrıs Türk halkı, büyük bir haksızlıkla karşı karşıyadır" diye konuştu.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5,3 büyüklüğünde deprem Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5,3 büyüklüğünde deprem

Tatar, 78. Genel Kurul konuşmasında Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığını savunan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini dile getirirken "Türkiye Cumhuriyeti'nin de gayretleriyle haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdürme gayretindeyiz" ifadesine yer verdi.

Rumların Türk halını asimile etmeyi ve Kıbrıs'ı tamamen bir Yunan adası yapmaya çalıştıklarını ifade eden Ersin Tatar, BM'deki görüşmelerde Rum kesiminin oluşturduğu izolasyonu Türkiye'nin sayesinde aşabildiklerini ve seslerini duyurabildiklerini belirtti.

Egemenlik ve eşitlik ilkelerinin ön koşul olduğunu söyledi

BM Genel Sekreteri Guterres ile Cenevre'de yaptığı görüşmeyi hatırlatan Ersin Tatar, şunları söyledi:

"Daha önce Cenevre'deki görüşmede Genel Sekreter'e iki tarafın da kabul edebileceği, egemenlik ve eşitlik şartlarımız kabul olmadan bir müzakere sürecine girmeyeceğimizi tekrar ifade ettik. O da bunlara anlayış gösterdiğini, yaşananları dikkatle izlediğini, her iki tarafın da özgür iradesiyle kabul edebileceği bir anlaşmaya gidilebileceği noktasında bize katıldığını ve hiçbir zaman baskı yapmayacağını söylemiştir."

Kıbrıs Türklerinin adadaki tarihine işaret eden Tatar, Kıbrıs Türkü'nün 1571'den Lozan Antlaşması'na kadar adanın sahibi olduğunu, silah zoruyla dışlandığını ve zoru başararak sıfırdan kendi devletini kurduğunu vurguladı. Ersin Tatar, "Bu başarılar, muhakkak ki Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğiyle olmuştu. Şimdi önemli olan, bunu iki devletli çözümle taçlandırmaktır" dedi.

Kıbrıs Türklerinin "Büyük Türk Milletinin bir parçası" olduğunu söyleyen Tatar, Türk Devletler Teşkilatı'nın da gözlemci üyesi olarak "Bütün Türk dünyasının bir bakıma Doğu Akdeniz'de temsilcileriyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA