İzmir'de, Tarihi Kemeraltı Esnafı Çarşı esnafı ve vatandaşların destekleri ile kışlık giysi, ısıtıcı, çocuk bezi, bebek maması, hijyen malzemeleri gibi yardımlar dernek binasında toplandı. Toplanan yardımların İzmir Valiliği nezdine ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını belirten Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, çok zor bir süreçten geçildiğini söyledi. Depremden dolayı hayatını kaybedenleri Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Girgin, "Ülkemizin başı sağ olsun, çok üzgünüz. Pazartesi sabahı depremi öğrendikten sonra arkadaşlarımızla 'ne yapabiliriz' dediğimizde, görevli olarak yapabileceklerimiz neyse, ayni yardım konusunda karar aldık. Dernek binamızda esnafımıza haberdar ederek, Kemeraltı sevenlerine sosyal medyada dokunarak burada bir toplama merkezi yaptık. Gelen eşyaları tek tek ayırıyoruz. Valiliğimiz, belediyemiz nezdinde yardımları ulaştıracağız. Türkiye'nin her yerinden inanılmaz derece bir imece var. Gelen yardımları ulaştıracağız. Herkes bir şeyler yapmak istiyor. İnanıyorum ki devletimizin bütün birimleriyle beraber, halkıyla beraber bunun altından çıkacaktır" diye konuştu.

'ASLA VE ASLA FAHİŞ BİR FİYAT YOK'

Kemeraltı'nda depremden fırsat yaratma, fahiş fiyat gibi bir durumun olmadığını savunan Semih Girgin, "Bu konuda çok hassasız. Kemeraltı esnafı o kültüre sahip bir esnaf. Zor zamanlarda dışarıdan gelen İzmirliler bizi ulaşıp, ihtiyaçları Kemeraltı'ndan almak istiyorlar. Battaniye almak için Kemeraltı'na gelecek insanlar var. Asla ve asla fahiş bir fiyat yok. Burada vicdan çok daha önemli. Esnafımız kar marjını en aza indirerek belki de giriş fiyatına böyle günlerde yardımcı olur, sahip çıkar" dedi.

İzmir'de emsal olacak hız sınırı cezası iptali! İzmir'de emsal olacak hız sınırı cezası iptali!

GURBETÇİLER YARDIM ALIŞVERİŞİNİ TARİHİ KEMERALTI ÇARŞISINDAN YAPTI

Almanya'dan gelen gurbetçi İbrahim Janin ise, pazartesi günü İstanbul'dan Kayseri'ye uçakları olduğunu ancak uçak seferlerin iptal olması nedeniyle dün akşam İzmir'e geldiklerini söyledi. Almanya'dan yardımlarını yaparak geldiklerini belirten Janin, “Ama içimiz rahat etmiyor. Buradan alışveriş yapıp göndermek istedik. Yardımımız dokunsun. Zaten elimizden başka bir şey gelmiyor. Ancak bunu yapabiliyoruz. Daha fazla yardım yapmak istiyoruz, ama oraya da ulaşamıyoruz. Hatay'da akrabamız var. Allaha şükür iyiler. Oraya gidemiyoruz ama en azından böyle bir yardımı yapalım, gönderelim. 'Buradan toptancılardan her şeyi buluruz, alırız' diye düşündük. Almanya'da da depremi duyar duymaz hemen yardım toplamaya başladılar. Almanya'dan ilk TIR akşamında çıktı. Almanya, Hollanda, Belçika olsun herkesin yardımı dokundu" dedi.(DHA)