Taliban yönetimi, cinayetten hüküm giyen bir kişiyi Cüzcan vilayetinin şehir stadyumunda halka açık bir şekilde idam etti. Bu, Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinden bu yana gerçekleştirilen 5. halka açık idam.

Cüzcan'da Halka Açık İdam

Taliban'ın Yüksek Mahkemesi'nden yapılan açıklamaya göre, cinayet suçuyla mahkum edilen Nazar Muhammed adlı kişi, Cüzcan'ın merkez ilçesi Şibirgan'daki şehir stadyumunda idam edildi. Kararın 3 aşamalı mahkeme sürecinde alındığı ve nihai olarak Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade'in onayı ile gerçekleştiği belirtildi.

İdam Töreni

Öğle saatlerinde gerçekleştirilen infazı, Taliban'ın üst düzey mensuplarının yanı sıra binlerce Cüzcan sakini de izledi. Afgan medyasına göre, görüntü alınmaması için elektronik aletlerin stadyuma girişine izin verilmezken, mahkum kurşuna dizilerek infaz edildi.

Magnum dondurmalarında büyük tehlike! Geri toplatılıyor Magnum dondurmalarında büyük tehlike! Geri toplatılıyor

Taliban'ın Halka Açık İdamları

22 Şubat'ta da Gazne vilayetindeki şehir stadyumunda yine cinayetten hüküm giyen iki kişi idam edilmişti. Böylece son 5 günde 3. idam gerçekleşti. Bu, Taliban yönetiminin 15 Ağustos 2021'de Afganistan'a hakim olmasının ardından 5. halka açık idam olarak kayıtlara geçti.

Uluslararası Tepkiler

Taliban'ın halka açık idamları, Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütleri tarafından kınanıyor. Uluslararası toplum, Taliban'ı insan haklarına saygı duymaya ve idamları durdurmaya çağırıyor.

Kaynak: AA