Afganistan'da Taliban yönetimi, haşhaştan sonra kenevir ekimini de yasaklama kararı aldı. Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade'nin yayınladığı kararnameye göre, ülke genelinde kenevir ekimi ve ticareti yasaklandı.

Yasağı ihlal edenlerin ekinleri yok edilecek ve cezalandırılacak. Kenevir, Afganistan çiftçileri tarafından en çok tercih edilen ürünlerden biri olarak biliniyor.

İsviçre, bu yıl iltica başvurularının yüksek olmasını bekliyor İsviçre, bu yıl iltica başvurularının yüksek olmasını bekliyor

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, 2010 yılında Afganistan dünya genelinde en fazla kenevir üreten ülke olmuştu. Geçen yıl nisan ayında da Taliban lideri Ahundzade'nin kararıyla ülke genelinde haşhaş ekimi de dahil olmak üzere, alkol, eroin, uyuşturucu haplar, esrar gibi maddelerin kullanımı, üretimi ve ticareti yasaklanmıştı.

Ancak yasağa rağmen, Afganistan'da haşhaş ekimi artış gösterdi.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UODC) Kasım 2022'de yayınladığı rapora göre, Taliban yönetimi iktidara geldikten sonra 2022'de bir önceki yıla kıyasla haşhaş ekimi yüzde 32 arttı. Afganistan, küresel afyon tedarikinin yüzde 80'ini karşılıyor.