Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin, 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklaması sırasında öldürülmesiyle ilgili davanın 9'uncu duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, Elçi'nin eşi Türkan Elçi, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, 18 baro başkanının yanı sıra, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Duruşmada, "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan tutuksuz yargılanan polisler Sinan Tabur, Mesut Sevgi ve Fuat Tan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlandı. Ayrıca, 2 polisi öldürmekle suçlanan ve hakkında yakalama kararı bulunan PKK'li Uğur Yakışır hakkında "olası kastla ölüme sebebiyet verme" iddiasıyla ceza istenen duruşmada, Elçi'nin öldürüldüğü alanı gören Mardin Kebapevi'nin kamarasının incelenmesine ilişkin TÜBİTAK'ın raporu okundu.

Avukatların talepleri reddedildi

Avukatların olay yerinde yeniden keşif yapılması, tüm görüntülerin detaylı bir şekilde incelenmesi, Valiliğe Elçi hakkında tedbir kararının bulunup bulunmadığının sorulması talebini reddeden mahkeme heyeti, sanık Uğur Yakışır'ın yakalanmamış olması nedeniyle dosyada yargılanan sanıklar Fuat Tan, Mesut Sevgi ve Sinan Tabur açısından dosyayı sürüncemede bırakacağı gerekçesiyle Yakışır dosyasının ayrılmasını talep etti. İddia makamı, tevsii tahkikat talebinin olmaması durumunda esas hakkında mütalaasını hazırlamak üzere dosyanın kendisine verilmesini istedi.

DEAŞ'a yönelik operasyonlarda sekiz gözaltı DEAŞ'a yönelik operasyonlarda sekiz gözaltı

Mahkeme heyeti savcılığın talebini kabul etti

Savcılığın talebini dikkate alan mahkeme heyeti, savcılığın esas hakkında mütalaasını hazırlayabilmesi için dosyadaki tüm delil ve evrakların savcılığa gönderilmesine karar verdi. Heyet, savcılığın esas hakkında hazırlayacağı mütalaayı celse arasında mahkeme heyetine sunabileceğine de karar vererek, duruşmayı 6 Mart 2024 tarihine erteledi.

Aile ve avukatlar tepkili

Duruşma sonrası açıklama yapan Elçi ailesinin avukatı Mehmet Emin Aktar, mahkemenin verdiği kararın "hayal kırıklığı" yarattığını söyledi. Aktar, "Elçi ailesi olarak, bu davanın adil ve hakkaniyetli bir şekilde sonuçlanması için her türlü çabayı göstereceğiz" dedi.

Türkan Elçi de, mahkemenin verdiği karara tepki göstererek, "Adalet yerini bulsun istiyoruz. Tahir'in katili kim? Bu davanın aydınlatılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: DHA