Sağlıklı beslenme konusunda tavsiyeler veren İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, son olarak su tüketimine dair ezber bozan bir öneriyle gündeme geldi. Canan Karatay, suyun hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, 'Suyu asla böyle içmeyin' diyerek, bugüne kadar bilinen su içme şeklimizin yanlış olabileceğine dikkat çekti. Su içerken mutlaka bu şekilde içilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Canan Karatay'ın bu önerisi, sağlıklı beslenme konusunda dikkat çeken bir uyarı olarak kabul ediliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "Gerçek Tıbbın 10 Şifresi" adlı söyleşide konuşan Canan Karatay, sağlıklı beslenme konusunda ezber bozan önerileri ile dinleyicilerin dikkatini çekti. Karbonhidratların zararlı olduğunu ve uzak durulması gerektiğini söyleyen Karatay, aynı zamanda tükettiğimiz suyla ilgili de önemli bilgiler verdi. "Suyu asla böyle içmeyin" diyen Karatay, bugüne kadar yanlış yaptığımız şeyleri açıkladı ve bunun ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Bu bilgilerin çok az kişinin bilmesi üzerine dikkat çekti.

"D vitamini eksikliği üreme sağlığını olumsuz etkiliyor" "D vitamini eksikliği üreme sağlığını olumsuz etkiliyor"

Canan Karatay uyardı


Canan Karatay, vücudun düzenli olarak çalışabilmesi için yeteri kadar su alması gerektiğini belirterek, "Suyun yanı sıra vücuda yeterli hayvansal yağ ve protein de gerekiyor. Böylece hastalanmıyoruz veya hastalıklarımızdan kurtulabiliyoruz" dedi. Ayrıca, "Sağlıklı su" dediğimiz şeyin sadece şişelenmiş su değil, tuzlu mineral içeren su olduğunu vurguladı. Bu oran yaşa göre değişebilir.

Canan Karatay, vücut için mineral dolu tuzlu su tüketmenin önemini vurguladı. "Bu tip su, vücutta tüm işlevleri gerçekleştirecektir. Göz, sinir sistemi gibi her şey için yararlıdır" diyen Karatay ayrıca, sağlıklı beslenmenin ayrıca hayvansal protein ve yağın dengeli miktarlarda alınması gerektiğini belirtti.

Tuzlu suyun faydaları

 • Deniz Tuzlu Su, vücudumuz için önemli mineraller içerir.
 • Tuz, bağırsaklar için doğal bir antibiyotik görevi görür. Bir bardak tuzlu su sindirim sürecini hızlandırır.
 • Tuzlu su osteoporoz ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Vücutta normal sıvı seviyesinin korunmasını sağlar.
 • Sinir sistemine yararlı önemli mineraller içerdiğinden dolayı, düzenli olarak tuzlu su tüketimi duygusal durumu normalleştirip uykusuzluğa engel olmaya yardımcı olacaktır.
 • Tuzlu su, soğuk algınlığı ve gripte akciğerlerde ve sinüslerde mukusa katkıda bulunur.
 • Bir bardak su tuzlu, cildi tazeler.

  Bir sağlık kuruluşuna danışmadan önerileri uygulamayınız.
  Canan Karatay kimdir? Canan Karatay kimdir?