Twitter'a (X) verilen reklam yasağının temsilci atama süresi 21 Ekim'de doldu.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) temsilci atamayan Twitter'a 3 aylık reklam yasağı getirdi. Buna rağmen Twitter henüz Türkiye'de bir temsilci atamadı. Peki yaptırımların 2. aşaması olan bant daraltma uygulaması Twitter için uygulanacak mı?

Zeytinyağına ihracat yasağı yaramadı: Kalite düştü, fiyat arttı! Zeytinyağına ihracat yasağı yaramadı: Kalite düştü, fiyat arttı!

ekonomist_image_81__30097f3c44b240
Bant daralması uygulanırsa neler olur? Eğer bu yaptırım uygulanırsa Türkiye'den Twitter'a erişim bir hayli zor olacak.
Ancak  Shiftdelete’ten Hakkı Alkan yetkililer görüştüğünü ve bu yaptırımın Türkiye’de Twitter için uyuglanmayacağını açıkladı.

693501-1390012816

Alkan’a göre bunun 2 sebebi var. Birincisi İsrail-Filistin Savaşı'nda diğer sosyal medya mecralarının aksine Twitter yeni ismiyle X tarafsız bir duruş sergiledi. Birçok medya kuruluşu bu olay karşısından tarafını sergilemekten çekinmedi. Özellikle Meta çatısı altındaki platformlar savaşın diğer tarafı olan Filistinlilerin içeriklerine ve topluluklarına erişim sorunuyla gündeme geldi. Tüm bu şartlar altında Türk Devleti kamu vicdanını gözeterek Twitter bant daraltması yaptırımını uygulamayacak.
Hakkı Alkan 2. sebep olaraksa ihtar çekilen kurumun isminin Twitter olduğunu ancak şu an Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal medya platformunun adının X olduğunu savundu.
Kısacası Twitter yakın zamanda bant daraltma cezasına maruz kalmayacak.

Kaynak: shiftdelete