Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU-ÖZEL HABER 10 yılı aşkın süredir Karşıyaka’da kangrene dönüşen Karşıyaka Stadı gündemden düşmüyor. 9 Eylül Gazetesi’nin gündeme getirdiği ve stadın ‘otopark’ haline dönüştüğü haberinin ardından 9 Eylül WEB TV’ye konuk olan AKP Karşıyaka İlçe Başkanı Didem Dereboylu Keseli, konu hakkında konuştu. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın ‘Yetki bakanlıkta’ açıklamasına yanıt veren Keseli, stadın olmamasının tek sebebinin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Karşıyaka Belediyesi’nin olduğunu söyledi. Keseli, “Engelleniyoruz, iller bankasından para alamıyoruz gibi açıklamalar ile bir algı yaratılıyor. Göztepe ve Alsancak Stadı’ndan önce Karşıyaka Stadı yapılacaktı. 2014 yılında şu dönemki il başkanımız Kerem Ali Sürekli, Karşıyaka ilçe başkanıydı. 2014 yılında Karşıyaka Stadı’nın yapımı için ihaleye çıkıldı. Sonrasında ne oldu? CHP’li büyükşehir belediyesi dava açtı ve yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu süreç en az 2 sene sürdü. 2017 yılında hükümet tarafından tekrar ihaleye çıkıldı fakat o dönem Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, ‘Ben bu makamda olduğum süre boyunca bu stat buraya yapılmayacak’ dedi ve bazı stada yakın olan evlerde oturan vatandaşlara dava açmasını söyledi. İkinci kez süreç uzadı” diye konuştu.

BÜTÇE AYRILMADI

Keseli, şöyle devam etti: “Bu davalar yıllarca sürdü ve yeni bitti. Sonra büyükşehir belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi ‘Stadı biz yapmak istiyoruz’ dediler. ‘Buyrun yapın’ dedik. Engelleyen CHP’li belediyeler ama statı isteyen de CHP’li belediyeler. Ancak görüyoruz ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesinde stat için bir bütçe ayrılmamış. Bu yıl da bu tamamlanmayacak. Nasıl ki Göztepe Stadı’nı, Alsancak Stadı’nı hükümet yaptıysa, bu stadı da hükümet yapabilecek gücü var. CHP’li belediyeler tarafından bu stat engellendi şimdi de farklı bahaneler ile gündeme geliyor. Tunç Soyer bu stadı yapmayacak. Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Tugay bir hizmet üretemiyor. Hizmet üretemediği için bu başarısızlığını örtmek için topu başka yere atıyor.”

Yeniden seçilecek’

AKP’nin saha çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Keseli, “Genel seçimlerde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, rekor bir oy ile yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak. Bu genel seçim yerele de yansıyacak ve biz de oylarımızı artıracağız” dedi.