Teknoloji hızla ilerliyor. 80-90 jenerasyonu için, internete girmek için telefonların çevirme sesleri geldiği zamanlar, daha dün gibi hatırlanıyor. Ancak artık internet erişimi, suya erişim kadar kolay hale geldi. Her yerde Wi-Fi noktaları mevcutken, bu hizmetin olmadığı şehirlerde bile akıllı telefonların LTE özelliği sayesinde, herhangi bir yerden internete bağlanmak mümkün.

Ancak internet erişiminin hikayesi burada bitmiyor. Çünkü daha gerçek anlamda kablosuz internet projesi olan Starlink'i henüz tanımadık. Elon Musk tarafından sahibi olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi, abonelerine uzaya yerleştirilmiş uydular aracılığıyla internet erişimi sağlıyor. Starlink projesi hizmet kapsama alanını sürekli genişletiyor.

Daha önce Starlink hizmetinin Türkiye için başlangıç tarihi olarak 2023 yılı gösterilmişti. Ancak SpaceX, sonradan bu planından vazgeçerek Türkiye'yi "Zamanı belli olmayan ülkeler" kategorisinde listeledi. Bu durum, beklentileri sıfıra indirdi. Ancak geçtiğimiz günlerde şirket, hizmetin başlangıç tarihini 2024 olarak açıkladı. Bu, muğlak bir tarih aralığı olsa da, daha önce hiçbir bilgi olmadığı düşünüldüğünde, önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir.