ABD’nin New York kentindeki Starbucks mağazalarında çalışan yüzlerce işçi, çalışma koşullarını iyileştirmek için bir günlük grev yaptı. İşçiler, sendikalaşma haklarına saygı duyulmasını, ücretlerinin artırılmasını ve personel eksikliğinin giderilmesini talep etti.

Starbucks işçileri sendikalaşmak istiyor


Starbucks işçileri, ABD’de sendikalaşma sürecini başlatan ilk kahve zinciri olmak istiyor. Aralık 2020’den bu yana 250’den fazla mağazada sendika kurma yönünde oylama yapan işçiler, şirketin sendikalaşmaya karşı çıktığını ve baskı uyguladığını iddia ediyor. İşçiler, sendikalaşarak çalışma koşullarını iyileştirmek ve iş güvencesi sağlamak istiyor.

Hanuka Bayramı'nda 'Gazze' gündemi Hanuka Bayramı'nda 'Gazze' gündemi

Starbucks işçileri ücretlerini yetersiz buluyor


Starbucks işçileri, ücretlerinin yaşam maliyetine uygun olmadığını ve pandemi döneminde artan iş yüküne karşılık vermediğini söylüyor. İşçiler, şirketin 2022 yılında asgari ücreti 15 dolara çıkarma sözünü tutmasını istiyor. Ayrıca, işçiler, şirketin sağladığı ipuçlarının dağıtımında adaletsizlik olduğunu ve ipuçlarının ücretlerine dahil edilmesini talep ediyor.

Starbucks işçileri personel eksikliğinden şikayetçi


Starbucks işçileri, personel eksikliği nedeniyle iş yüklerinin arttığını ve sağlıklarının tehlikeye girdiğini belirtiyor. İşçiler, şirketin pandemi döneminde işten çıkarmalar yaptığını ve mağazaları kapattığını hatırlatıyor. İşçiler, şirketin personel sayısını artırmasını ve çalışma saatlerini düzenlemesini istiyor.

Starbucks işçileri kırmızı kupalarla eylem yaptı


Starbucks işçileri, grevlerini şirketin her yıl düzenlediği "Kırmızı Kupa Günü"ne denk getirdi. Bu günde, müşterilere tatil temalı kırmızı kupalar veriliyor. İşçiler, kırmızı kupaların üzerine “Starbucks İşçileri Birleşti” yazarak müşterilere dağıttı. İşçiler, mağaza önlerinde “Sözleşme yoksa kahve de yok” yazılı pankartlar taşıdı.

Kaynak: HABER MERKEZİ