banner112

Yeni Bobby Adem

Bobby Dixon gibi sonradan Türk olan ve yolu Pınar Karşıyaka'dan geçen 2003 doğumlu Nijerya asıllı Adem Bona, yeşil kırmızılıların Gelişim Ligi takımında forma giyiyor. Genç oyuncu, ülkesinden Türkiye'ye gelişini, hayallerini ve hedeflerini 9 Eylül Gazetesi'ne anlattı.

Yeni Bobby Adem

HABER/ Levent ARIÖZ

Pınar Karşıyaka'nın unutulmaz oyuncusu Bobby Dixon'un izinden bir basketbolcu daha geliyor. Tıpkı Bobby gibi sonradan Türk olan ve yolu yeşil kırmızılılardan geçen 2003 doğumlu Adem Bona, Pınar Karşıyaka'nın Basketbol Gelişim Ligi'nde forma giymeye başladı. Şubat ayı başında Genel Menajer Selim Çınar'ın yoğun çabalarıyla Kaf Kaf'a kazandırılan Nijerya asıllı oyuncu, geleceğin yıldız adayları arasında gösteriliyor. U 16 Milli takımıyla ağustos ayında Avrupa 3.'sü olan Adem, Dünya Şampiyonası'nda ay yıldızlılarla 5.'lik kazanıp, turnuvanın en çok ribaund alan

3. ismi olmayı başardı. Adem'in Türkiye serüveni ise filmlere konu olacak cinsten. Doğduğu ülke Nijerya'da zorlu şartlarda basketbol oynayan 2003 doğumlu yetenek, yer yer toprak sahada top sektirip, pota yerine demir çember bulunan sahalarda gelecek hayalleri kurarken hayatı değişti.

Bir video hayatını değiştirdi

Bir gün kendini videoya çekip video izleme sitesine yükleyen arkadaşı sayesinde Türk yetkililerin dikkatini çekti. Türk basketbol altyapısının önemli isimlerinden Türkay Çakıroğlu, bir arkadaşının ısrarıyla genç sporcunun videolarını izledi. Nijeryalı basketbolcuyu beğenen Çakıroğlu, İstanbul Basket’in antrenörü Nevzat Özdemir’le bağlantı kurdu. Adem, 3 Nisan 2017’de Türkiye’ye geldi. Boyu 2.06 ve kulaç boyu 2.17 olan Adem'in hemen Türk yapılması için çalışmalar başladı. Eski adı, Ikechukwu Okoro olan genç sporcu Adem Bona ismiyle milli takım kariyerine başladı. Adem Bona genç yaşta vatandaşlığa geçtiği için tıpkı Cedi Osman, Ersan İlyasova ve Kenan Sipahi gibi A takım seviyesinde Türk statüsünde forma giyebilecek, yani devşirme statüsünde sayılmayacak. Şubat ayı başında kariyerinde yeni eşiği atlayacağı yer olan Pınar Karşıyaka'da hikayesine devam eden genç sporcu, hayallerini, hedeflerini 9 Eylül Gazetesi'ne anlattı.

Doğa Koleji'yle Türkiye Şampiyonu oldu

Çiğli Doğa Koleji'nde 10. sınıf(Lise 2)'ta okuyan Adem Bona, geçtiğimiz hafta Liselerarası Türkiye Şampiyonası'nda birincilik yaşadı. Yaşadığı şampiyonluğu şöyle anlatan Adem, "Ben turnuvada sadece son maçta iyi oynadım. Tüm takım arkadaşlarım maksimum performans gösterdi. 1 ay sonra Dünya Şampiyonası'na gideceğiz ve İzmir'i temsil edeceğiz. Okulum gayet iyi gidiyor. Türkçe'yi yavaş yavaş öğreniyorum. Okulum da bana spor ve eğitimi bir arada götürmemde çok yardımcı oluyor. İzmir'den, kulübümden ve okulumdan çok memnunum" diye konuştu.

Annesiyle birlikte Mavişehir'de yaşıyor

2 erkek, 2 kız kardeşi olan genç sporcu, annesiyle birlikte Karşıyaka Mavişehir'de kalıyor. En büyü k isteklerinden birinin iyi bir basketbolcu olup kardeşlerini Türkiye'ye getirmek olduğunu belirten Adem, "2 büyük ağabeyim Nijerya'da çalışıyor. Kız kardeşlerim okuyor. Annem iyi bir basketbol seyircisi. Ve her maçıma gelmeye çalışıyor. Onu gururlandırmak için elimden gelen herşeyi yapmaya çalışacağım" dedi.

Efes ve Beşiktaş istedi Kaf Kaf'ı tercih etti

Nijerya'da oldukça kısıtlı imkanlarla basketbola başladığını ifade eden 2003 doğumlu sporcu, " Doğduğum şehir Lagos'ta demir çemberli potalarda, toprak sahalarda oynuyorduk. Bazen topumuz bile olmuyordu. Arkadaşımın çekip internete yüklediği videoyu izleyen Türkay Çakıroğlu sayesinde hayatım değişti. İstanbul'el geldim ve 2 yıl İstanbul Basket'te oynadım. Ardından Türk vatandaşlığına geçtim. Eski adım Ikechukwu Okoro'ydu. Adem Bona ismiyle Türk Milli takımında forma giyiyorum. Ay yıldızlılarda Avrupa 3.'lüğü ve Dünya 5.'liği yaşayınca dikkat çektim. Anadolu Efes ve Beşiktaş da beni istiyordu ancak transferimde ısrarcı olan Genel Menajerimiz Selim Çınar sayesinde Pınar Karşıyaka'ya geçtim. Kariyerim için en iyi sıçrama yapacağım yer burası" dedi.

Aynı kaderi paylaşıyoruz

Pınar Karşıyaka'nın genç oyuncusu Adem Bona, "Bobby Dixon gibi sonradan Türk oldum ve Pınar Karşıyaka'da forma giyiyorum. Önce Kaf Kaf taraftarının sevgilisi olmak amacındayım. Daha sonra Bobby gibi A Milli Takım'a hizmet etmek istiyorum" dedi

Pınar Karşıyaka'nın Türkiye Ligi şampiyonluğu yaşadığı kadronun en değerli isimlerinden biri olan Bobby Dixon'ı çok iyi tanıdığını ve onun yolundan ilerlemek istediğinin altını çizen Adem Bona, "Aynı kaderi paylaştığımızı hissediyorum. Onun gibi sonradan Türk oldum ve Pınar Karşıyaka'da forma giyiyorum. Önce Kaf Kaf taraftarının sevgilisi olmak amacındayım. Daha sonra Bobby gibi A Milli Takım'a hizmet etmek istiyorum. Zaten 2 yıldır U16 ve U 17'de şans buldum. U18 milli takımının antrenmanlarına çıkıyorum. Bobby ile pozisyonlarımız farklı ama onun gibi Türkiye'de iz bırakmak amacındayım" dedi.

Hayali NBA

"En büyük hayalim NBA" diyen Adem Bona, "Önce Pınar Karşıyaka A takımında süre almak amacındayım. Sonra Euroleauge ve gelişimim sürerse NBA'de oynayacağım. Pivot ve power forvet pozisyonlarında oynuyorum. En beğendiğim basketbolcu Milwaukee Bucks forması giyen Nijerya asıllı Yunan basketbolcu Giannis Antetokounmpo. Onun hızlı ve atletik yapısını örnek alıyorum.

Avrupa'da ise Real Madrid'in ABD'li oyuncusu Antony Randolph ve Fenerbahçeli Jan Vesely'i çok beğeniyorum" dedi.

Hedef şampiyonluk

Pınar Karşıyaka'nın basketbol şube altyapı menajeri Tolga Yücel, Basketbol Gelişim Ligi'nde 4. sırada bulunan yeşil kırmızılıların hedefinin şampiyonluk olduğunu dile getirdi. Yücel, "Final grubundayız ve iddialı durumdayız. Play Off'lara kalıp şampiyonluğa ulaşmak istiyoruz. Ayrıca Liselerarası Türkiye Şampiyonası'nda birinci olan Doğu Koleji öğrencilerinin çoğu Pınar Karşıyaka sporcusu. Her yaş branşında hem A takıma oyuncu kazandırmak hem de milli takıma sporcular yollamayı hedefliyoruz. Altyapı Şube Başkanımız Gökhan Peksarı, Basketbol Gelişim Ligi antrenörümüz İnanç Koç ve ekibinin çabalarıyla Karşıyaka'nın hedeflerini büyütüyoruz. Bugün 18.30'da Arena'da Tofaş'la oynayacağız ve hedefimiz galibiyet" dedi.

Ekpe Udoh'la köyleri yakın

Adem Bona, 2 yıl önce Fenerbahçe ile Euroleague şampiyonu olan ve en değerli oyuncu seçilen Ekpe Udoh'la Nijerya'da yakın köylerde yaşadıklarını söyledi. Genç sporcu, "Lagos şehrinde

Ebonyi bölgesindeki köyüm ile Udoh’un Kalaba isimli köyünün birbirine çok yakın. Bir gün ben de NBA’de Utah Jazz forması giyen hemşehrim Udoh gibi önemli bir basketçi olmayı hedefliyorum. Pozisyon olarak pota altı oynuyorum ama forvet bölgesinde de oynamayı seviyorum. Ribauntlarda ve smaçlarda gayet iyiyim. Şut konusunda da kendimi geliştirerek en iyilerden biri olmak amacındayım" dedi.

YORUM EKLE