Kemeraltı ayağa kalkıyor

Kemeraltı ayağa kalkıyor
Tarihi Kemeraltı Derneği üyeleri 5'inci genel kurulda bir araya geldi. Toplantıda konuaşn dernek başkan vekili Uğur Yüce çalışma zamanı geldiğini ve 2018'de 5 proje hayata geçireceklerini söyledi.

Haber / Mustafa OĞUZ

Kemeraltı'nı canlandırmak ve tescilli yapıları restore ederek sosyal yaşama kazandırmak amacıyla kurulan Tarihi Kemeraltı Derneği'nin (TARKEM) 5'inci genel kurulu Alsancak'taki Tarihi Havagazı Fabrikası'nda yapıldı. İzmir'deki çeşitli odaların yöneticilerinin yanı sıra Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın da katıldığı toplantıda üyelere seslenen TARKEM Başkanı Samim Sivri, Kemeraltı'na ilk çiviyi 2018'de çakmaya başlayacaklarını müjdeledi. Kemeraltı bölgesiyle ilgili 6 yıldır konuştuklarını, artık harekete geçme zamanını geldiğini söyleyen Başkan Sivri, “Burası gelecekte İzmir'in hatta Türkiye'nin en güzel açık hava açık alışveriş çarşısı olacak. TARKEM altında çeşitli şirketler de yer alacak ve 2017-2018 döneminde gelir getirici projelere imza atacağız” dedi.

DEMİRTAŞ'A SİTEM

TARKEM Başkan Vekili Uğur Yüce ise Kemeraltı'nda çalışma zamanı geldiğini ve 2018'de 5 projeyi hayata geçireceklerini söyledi, “Mumcuoğlu İşhanı, Mavi Kortejo, Tevfik Paşa Konağı, Yusuf Rıza İlkokulu ile buranın bitişiğindeki arsada 442. Sokak isimli projemiz olmak üzere toplam 5 noktada otel, öğrenci yurdu, ofis, toplantı salonları ve sosyal tesisler yapacağız” dedi. TARKEM kapsamında ticari işlerin gerçekleştirilmesi için ORKEM isimli şirketi de kurduklarını aktaran Yüce, “Önümüzdeki yıllardan itibaren açılacak yeni şirketlerle TARKEM'in bir holdinge dönüşmesini ve hisselerinin halka açılmasını planlıyoruz” diye konuştu. Ege İhracatçı Birlikleri, EBSO, İzmir Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası'nını TARKEM hissedarı olduğunu, yüzde 1'lik hisseyi de İzmir Ticaret Odası'na rezerve ettiklerini kaydeden Yüce, “Ama Ekrem beyi ikna edemedik. Allah ömür versin ama Ekrem beyin başkanlıktan ayrılmasını bekliyoruz. Yerine gelecek olan kişiyi daha rahat ikna edebileceğimize inanıyorum” dedi.

PEKDAŞ'TAN DESTEK SÖZÜ

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da TARKEM'in hem destekçisi hem de ortağı olduklarını kaydetti, “Kıllıoğlu Hamamı için restorasyon ve rölöve projelerini hazırladık. Kestelli ve İkiçeşmelik'in kesiştiği köşede yer alan İstiklal İlkokulu'nu da İZKA ile ortaklaşa Çocuk Bilim Merkezi yapacağız. Böylece Kestelli canlanacak. Alanyalı Konağı'nın da restorasyon projeleri başladı. Kemeraltı'ndaki mücevherin üzerindeki tozlar üfleyerek gitmiyor biraz kazımak gerekiyor ama hepsini yapacağız. Kemeraltı'nı el birliğiyle katılımcı bir süreçle ayağa kaldıracağız”ifadelerini kullandı.

İşte yeni yönetim

Genel Kurul'da Samim Sivri, Murat Demirer, Uğur Yüce, Hasan Eke, Muzaffer Tunçağ, Ümit Kaya, Bekir Pakdemirli, Temel Aycan Şen, Moris Bencuya, Önder Dağıstan, Deniz Barçın, Nesim Bencuya, İlknur Denizli, Salih Özen, Şefika Günseli Ünlütürk, Mustafa İpek ve Perihan İnci'den oluşan 17 kişilik yönetim kurulu oy birliğiyle seçildi. Ayrıca 2016-2017 Faaliyet Raporu ile Mali Raporu da oy birliğiyle ibra edildi.
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER