İşte koronavirüsün futbola zararı!

Avrupa liglerinde mücadele en değerli 32 takım koronavirüs salgını sırasında 3 milyar 431 milyon Avro kaybetti

İşte koronavirüsün futbola zararı!

En çok değer kaybını ligin tescil edilmesi nedeniyle Fransa Ligue 1 kulüpleri yaşadı. Bu 32 takım için Galatasaray ve Beşiktaş da var.

Avrupa liglerinde mücadele en değerli 32 takım koronavirüs salgını sırasında 3 milyar 431 milyon Avro kaybetti… En çok değer kaybını ligin tescil edilmesi nedeniyle Fransa Ligue 1 kulüpleri yaşadı. Bu 32 takım için Galatasaray ve Beşiktaş da var.

Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen Avrupa ligleri yeni normalle yeniden start aldı. Ancak futbola verilen ara kulüplerin kadro değerlerine büyük darbe vurdu, oyuncuların fiyatları düştü.

KPMG Football Benchmark ekibi, Avrupa’nın en değerli 32 takımının kadro değer kayıplarını araştırdı. 32 takımın toplam kadro değeri 3 milyar 431 milyon Avro (yaklaşık 26.5 milyar TL) azaldı. En büyük değer kaybını Fransa Ligue 1 kulüpleri yaşadı. Ligue 1’in tescil edilmesinin ardından şampiyon ilan edilen Paris Saint-Germain’in kadro değeri 934 milyon Avro’dan 696 milyon Avro’ya (yüzde 25.4) düştü.

Yüzde olarak en büyük değer kaybını (yüzde 27.5) ise O.Lyon yaşadı. Fransız ekibinin Covid-19 öncesi 404 milyon euro olan kadro değeri 293 milyon euroya geriledi.

Galatasaray ve Beşiktaş’ın kaybı yüzde 20’den fazla

Şubat 2020’de Avrupa’nın en değeri 32 takımı arasında kadro değeri 100 milyon Avro’nun altındaki iki kulüp olan Galatasaray ve Beşiktaş’ın da oyuncuların fiyatlarında büyük düşüş yaşandı.

Galatasaray’ın Şubat 2020’de 96 milyon olan kadro değeri yüzde 23.3 düşerek 73 milyon Avro’ya geriledi.

Beşiktaş’ın ise 80 milyon Avro’luk kadrosu yüzde 20.2 düştü ve 64 milyon oldu.

Türkiye’deki tüm kulüpler pandemiden etkilendi

KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, ”Fransa ve Hollanda'da liglerin iptali kulüpleri çok fazla etkiledi. PSG, Lyon ve Ajax’ın kadrolarındaki oyuncuların değerleri bu yüzden çok fazla düştü. Ligimiz de Covid-19'dan olumsuz etkinlendi Galatasaray ve Beşiktaş Covid-19 yanı sıra oyuncu yaş ortalamasının yüksek olması nedeniyle en fazla etkilenen kulüpler oldu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92