Dünya şampiyonunun idolü Hamza Yerlikaya

Dünya şampiyonunun idolü Hamza Yerlikaya

Slovakya'da düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazanan milli sporcu Kerem Kamal, güreş yaptığı dönemdeki kündeleri nedeniyle Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya'yı örnek aldığını belirterek, "Bu hareketi beni çok etkiliyordu. Bu sayede çok maç aldım." dedi.

Slovakya'da geçen hafta yapılan Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 60 kilo finalinde Hindistanlı Vijay Vijay'ı yenen milli sporcu Kerem Kamal, yaptığı açıklamada, altın madalya almanın gururunu Türkiye'ye yaşattığı için çok mutlu olduğunu, başta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere pek çok devlet büyüğünün kendisini tebrik ettiğini söyledi.

Milli sporcu, 2 sene üst üste dünya şampiyonu olduğunu anımsatarak, "Slovakya'da grekoromen stilde finale kalan tek Türk sporcu bendim. İstiklal Marşı'mızı şampiyonada okutmak bana nasip oldu. Hem ülkeme hem de Manisa'ya bu mutluluğu yaşattığım için gururluyum." diye konuştu.

Durmadan çalışmaya devam edeceğini, kendine yeni hedefler koyduğunu dile getiren Kerem Kamal, "Bundan sonraki hedefim, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na kadar yapılacak şampiyonalarda madalya alıp, daha güçlü ve daha hazır bir şekilde 2020 Tokyo Olimpiyatları'na gitmek ve orada da madalya almak." ifadelerini kullandı.

"İdolüm Hamza Yerlikaya"


Kerem Kamal, güreşte künde oyununu çok sevdiğini anlatarak, "Türkiye'de bu oyunu en iyi yapan sporcu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcımız Hamza Yerlikaya'ydı. Bu hareketi beni çok etkiliyordu. Bu sayede çok maç aldım. O yüzden künde oyunu nedeniyle Hamza Yerlikaya'yı örnek alıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yalnız kaldı iddiaları


Türkiye'ye döndüğünde bazı internet haber sitelerinde "Dünya şampiyonu sporcu yalnız kaldı" şeklinde haberler yer aldığına dikkati çeken genç sporcu, şöyle devam etti:

"Böyle bir şey yok aslında, bu olay beni çok üzdü. Ben normalde Manisa'ya gelmeyi planlıyordum. Ancak bir gün önce gelerek herkese sürpriz yapmak istedim, bu yüzden kimseye haber vermedim. Ondan sonra sabah kalktığımda 'Dünya şampiyonu yalnız kaldı' diye haberleri gördüm. Böyle bir şey yok, ben hiçbir zaman yalnız kalmadım. Çok şükür arkamda her zaman hocalarım, antrenörlerim ve yöneticilerim vardı."

Süleyman Güngör: "2020 Tokyo Olimpiyatları'nda madalya alacak"


Kerem Kamal'ın antrenörü Süleyman Güngör, 8 yıl önce yaptıkları okul seçmelerinde milli sporcuyu güreşe kazandırdıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Daha ilk günlerde farklı bir sporcu olduğunu gösterdi. İlk başladığında 10 yaşındaydı. Gittiği ilk müsabakalarda yenildi. Bir sene sonra miniklerde Türkiye üçüncüsü oldu. Ondan sonra her geçen sene üstüne koyarak ilerledi. 2014 yılında milli takıma girdi, 42 kiloda Avrupa şampiyonu oldu. 2 kez dünya şampiyonluğu ve 4 kez de Avrupa şampiyonluğunun ardından hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları."

Güngör, Kerem gibi genç ve yetenekli bir sporcuyla çalıştıkları için kendilerini şanslı hissettiklerini belirterek, "Bu sporcu bize nasip oldu. Geleceğin Hamza Yerlikaya'sı, Şeref Erol'u ile bu dönemin Rıza Kayaalp'i, Taha Akgül'ü gibi bir sporcu. Önümüzde 2020 Tokyo Olimpiyatları var. Büyüklerde takıma girip orada madalya alacak." diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 09:17
YORUM EKLE