Alsancak müjdesi

Bitişiğindeki hastane inşaatı sebebiyle bir buçuk yıldır kapalı durumda olan ve deprem riski taşıdığı konuşulan Alsancak Atatürk Yüzme Havuzu yeniden açılıyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, tarihi tesisi güçlendirerek yeniden sporcuların hizmetine sunacak

Alsancak müjdesi

Haber/Levent ARIÖZ

İzmir, 30 Ekim'de yaşadığı depremin yaralarını sarmaya çalışırken, spor tesislerinin hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Tarihi Atatürk Stadı başta olmak üzere, Bornova Doğanlar Stadı ile yapımı süren Yeni Alsancak Stadı'nda bir problem gözükmezken, gözler bir buçuk yıldır kapalı olan Alsancak Atatürk Yüzme Havuzu'na çevrildi. Bitişiğine yapılan hastanenin inşaat çalışmalarının havuza zarar verecek olması gerekçesiyle uzun süredir hizmet vermeyen ve olası depremde risk taşıdığı her zaman bahsedilen Alsancak Atatürk Yüzme Havuzu, öğrencilerini yeniden ağırlamaya hazırlanıyor. Bölge olarak Kahramanlar Mahallesi'nde hiç bir yapıda ciddi bir hasarın bulunmadığı ve tarihi tesisin de kolon ve kirişlerinde bir problem olmadığı öğrenildi.

En geç yaza hazır

İzmir Yüzme İl Temsilciliği yetkililileri de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'yle bir görüşme gerçekleştirdi ve havuzun güçlendirilmesi talebinde bulundu. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün de havuzda tadilat çalışması yapacağı ve kompleksi yeniden açma sözü verdiği ifade edildi. Güçlendirme çalışmalarının en yakın zamanda başlayacağı ve en geç yaz döneminde Alsancak Atatürk Yüzme Havuzu'nun sporcularını yeniden ağırlayacağı ifade edildi. Havuzun kapanmasıyla bir süredir mağdur durumda kalan antrenörler de bir an önce tesise kavuşmak istediklerini belirtip, " İzmir'de 6 bina yıkıldı, 50'nin üzerinde ağır hasarlı yapı var. Ama tehlikeli denilen Alsancak Atatürk Yüzme Havuzu ayakta. Umuyoruz havuzdaki eksikler giderilerek yeniden eğitime hazır hale gelir" ifadelerini kullandılar.

Şampiyonalar il dışında düzenlenmişti

Alsancak Atatürk Yüzme Havuzu'nun kapalı olduğu dönemde, bazı yaş gruplarındaki İzmir İl Şampiyonaları, il dışında düzenlenmişti. 1967 yılından beri İzmir sporuna hizmet veren Alsancak Atatürk Yüzme Havuzu'nun hizmet vermemesi sonrası, şehirde devlete ait kış aylarında kullanılacak havuz bulunmuyor. Bu nedenle İzmir kulüpleri, Manisa Atatürk Olimpik Yüzme Havuzu'nda dereceye girmek için yarışmıştı. 300'e yakın sporcu iki gün süren turnuvada, 40 kilometrelik yolu gidip gün boyunca Manisa'daki havuzda kulaç atmıştı. Gençlik Spor İl Müdürlüğü'ne ait İzmir'de şu an için faal bir havuz bulunmazken, üniversite havuzları da il yarışlarını kaldıracak kapasitede bulunmuyor.

İzmir'de en kapsamlı havuz

Alsancak Atatürk Yüzme Tesisleri, İzmir'deki en kapsamlı havuz olma özelliği taşıyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü'ne ait olan tesislerdeki üstü açık 50 metrelik olimpik havuz, 1967 yılında yapıldı. Atlama kulesi ve 2500 kişilik üstü kapalı seyirci tribünleri de bulunan tesis, 1971 Akdeniz Oyunları ve 2005 Üniversite Oyunları dahil 52 yılda yüzlerce şampiyona ve turnuvaya ev sahipliği yaptı. Tesisteki 25 metre uzunluğundaki yarı olimpik kapalı havuz ise 1971'deki Akdeniz Oyunları için inşa edildi. Tesiste spor salonu ve kış ayları için sünger atlama trampleni de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 10:52
YORUM EKLE