2 hayat 1 hikaye

İkisi de küçük yaşta Afrika'daki sağlık sektörünün yetersizliğinden dolayı bacağı kırıldıktan sonra kesilmek zorunda kalan Nijeryalı Izuchukwu Nwachukwu ve Ganalı Yussif Yahaya, şimdi İzmir Büyükşehir Belediyespor'un ampute futbol takımında top koşturuyor

2 hayat 1 hikaye

Haber Levent ARIÖZ

Nijeryalı Izuchukwu Nwachukwu ve Ganalı Yussif Yahaya. Afrika'dan başlayıp İzmir'e uzanan bir hikayenin aktörleri onlar. İkisi de ülkelerindeki sağlık sektörünün yetersizliğinden dolayı engelli oldular. Ama yılmadılar, spora sarılıp binlerce kilometre uzakta Türkiye'de, İzmir Büyükşehir Belediyespor ampute futbol takımında top koşturuyorlar. İzuchukwu ülkesi Nijerya'da 11 yaşında, Yussif ise Gana'da henüz 8 yaşında mahalle arasında futbol oynarken bacağı kırılıyor. Basit bir operasyonla bacakları alçıya alınıp tedavi olmaları beklenirken, Afrika'daki hastanelerin imkansızlıklarından dolayı, Izuchukwu'nun sağ, Yussif'in sol ayağı kesiliyor. Ve ampute olarak yıllarca hayatlarına devam ediyorlar. Ancak o kadar azimliler ki yılmıyorlar, pes etmiyorlar ve hayata sıkı sıkıya sarılıyorlar. Futbol hayatları başlıyor. İkisi de kendi ülkelerinde milli takıma hizmet ediyor. Ve Izuchukwu Nwachakwu sezon başında, Yussif Yahaya ise devre arasında İzmir Büyükşehir Belediyespor'a transfer oluyor.

Birlikte kalıyorlar

İki buçuk yıldır Türkiye'de kariyerine devam ettiğini ifade eden 29 yaşındaki Nijeryalı Izuchukwu Nwachukwu, "Nijerya Milli takımı oyuncusuyken, İstanbul Özürlüler Spor kulübü tarafından beğenildim. Uzun yıllar İstanbul'da oynadım ancak mutlu değildim. Alacağıma karşılık bonservisim elindeydi. İzmir Büyükşehir Belediye'nin teklifini kabul ettim. Şu an maçlarını ve idmanlarını yaptığımız Buca Kuruçeşme Sahası'na yakın bir dairede Afrikalı arkadaşım Yussif Yahaya'yla birlikte kalıyorum.Şu an 10 takımlı ligde 7. sırada bulunuyoruz. Takımımızda çok önemli futbolcular var. Kalan haftalarda daha iyi sonuçlar alıp üst sıralara adımızı yazdırmak istiyoruz" dedi.

Sosyal medyada keşfedildi

Devre arasında İzmir Büyükşehir Belediyespor'a transfer olan 20 yaşındaki Yussuf Yahiya'nın ilginç bir transfer hikayesi bulunuyor. Sosyal medyada bulunan videosu sayesinde keşfedildiğini belirten Yahiya, "Geçen sezon 8 takımlı Gana Ligi'nde 2. olduk. Sosyal medyada, maçlarımdan görüntüler vardı. İzmir Büyükşehir Belediyespor yetkilileri beni izledi ve beğendi. Sosyal medya hesabım olmadığı için önce Gana'dan bir arkadaşıma ulaştılar. Sonra onlarla konuşabilmek için bir hesap açtım. Ve onlarla iletişime geçtim. Ardından ekim ayında Türkiye'ye geldim ve sezona İstanbul Yeditepe Spor Kulübü ile başladım. Hatta İzmir BŞB'ye karşı asist yaptım.

Ayakkabı hediye ettiler

Bir futbol ayakkabım yoktu. O maçta İzmir BŞB yetkilileri bana hediye bir ayakkabı yolladılar ve bu jestten çok mutlu olmuştum. Aylarca beni izlediler ve devre arasında transfer oldum" dedi. Hareketli bir oyuncu olduğunu söyleyen Yahiya'nın en beğendiği isim Cristano Ronaldo. Ganalı futbolculardan ise şu an Kayserispor'da forma giyen Asamaoah Gyah, uzun dönem İtalya'da top koşturan Sulley Muntari hayran olduğu oyuncular arasında geliyor. Başına gelen sakatlığın 12 yıl önce sokakta futbol oynarken yaşandığını söyleyen Yahaya, "3 kardeşim var. Annem, babam işitme engelli. Onların dilini çok iyi kullanıyorum. İzmir'de başarılı olup ailemi Türkiye'ye getirmek isterim. En büyük amacım, futbol hayatım bittikten sonra bir market sahibi olmak" ifadelerini kullandı.

Üniversite mezunu

Nijeryalı Nijeryalı Izuchukwu Nwachukwu, 9 yaşında mahalle arasında futbola başladığını ve hala büyük tutkuyla meşin yuvarlağın peşinde koştuğunu belirtti. 11 yaşındayken talihsiz bir sakatlık geçirdiğini söyleyen Izuchukwu, "İkili mücadele sırasında rakip arkadaşım bana sert girince bacağım kırıldı. Hastaneye gittik ve kırılan sağ bacağımı kesmek zorunda kaldılar. O günden sonra hayatıma tek bacakla devam ettim ama hiç hedeflerimde yürümek için vazgeçmedim. Koltuk değneği yardımıyla okuluma devam ettim. Üniversite eğitimimi bitirip bilgisayar bölümünden mezun oldum. Ve milli takıma kadar yükselip, profesyonel olarak futbol hayatıma devam ediyorum" dedi.

İdolü Okocha

Stoper mevkisinde oynayan Izuchukwu Nwachukwu'nun en beğendiği futbolculardan biri Türk futbolunun da yakından tanıdığı bir isim. Bir dönem Fenerbahçe'de oynayan Nijerya futbolunun efsane ismi Jay Jay Okocha'yı izleyerek büyüdüğünün altını çizen Izuchukwu, "1994 Dünya Kupası'nı televizyondan izlemiştim ve Okocha'nın çalım hareketlerini mahalle maçlarında yapmaya çalışıyorduk. Yine bir dönem Fenerbahçe'de oynayan Uche ve önemli Avrupa kulüplerinde top koşturan Kanu, çocukluk kahramanlarımızdandı. Dünya genelinde ise Louis Saha hayranıyım" cümlelerini kullandı.

En büyük hayali kulüp kurmak

Izuchukwu Nwachukwu'nun en büyük hayallerinden biri, kendi gibi ampute bireyleri sporla tanıştırıp, sosyal hayata kazandırmak. "Herkes benim gibi şanslı değil" diyen Izuchukwu, "Sosyal bir insanım ve kolay arkadaş edinebilirim. Ancak engelli olup evinden çıkmak istemeyen bir çok insan var. En büyük isteğim bir kulüp kurup, ampute futbolcu adaylarına eğitim vermek. Ve ayrıca televizyondaki futbol yorumcularını çok beğeniyorum. Ben de onlar gibi bir programda eleştirmen olmak isterim" diye konuştu.

7 yıl içinde Süper Lig'de

İzmir Büyükşehir Belediyespor ampute futbol takımının yardımcı antrenörü Evren Uyanık, 7 yıl içinde büyük mesafe kat ettiklerini ifade etti. Uyanık, "Futbolcu ve yönetici olarak İzmir BŞB'deki 7. sezonum. İzmir ampute futbol takımı ilk olarak İl Özel İdare bünyesinde kuruldu. Daha sonra Altay kulübü devraldı. Ardından maddi sıkıntılar sebebiyle kapandı. Engelli arkadaşlar ortada kaldı. Tüm büyük şehirlerde takımlar varken İzmir'de kulüp yoktu. Ben de Belediyeye bir sunum yaptım ve olumlu geri dönüş oldu. Bir sürü engelli insan şimdi bu sporu yapıyor. İyi ki böyle bir projeye imza atmışız. Nijerya'dan, Gana'dan insanlar gelip hayata adapte oluyorlar. 7 sene içinde Süper Lig'e kadar yükseldik. Haftada 3 idman yapıyoruz. Hafta sonu maçlarımız oluyor. Bizi desteklemek, maçlarımızı takip etmek isteyenleri Buca Kuruçeşme Sahası'ndaki maçlarımıza davet ediyoruz" cümlelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2019, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER