Yiğit Tokbey, Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinde uzay araçlarının fırlatılmasından sorumlu kıdemli bir mühendisti. 17 Ocak’ta California’da motosikletiyle seyir halindeyken, henüz belirlenemeyen bir sebeple kontrolden çıktı ve yere düştü. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, Tokbey’in hayatını kaybettiğini tespit etti.

Kazanın nedeni araştırılıyor

California Otoyol Devriyesi sözcüsü Maria Barriga, kaza anında havanın sisli olduğunu ve görüş mesafesinin düşük olduğunu söyledi. Barriga, görgü tanıklarının Tokbey’in düştükten sonra başka araçlar tarafından ezilmiş olabileceğini belirttiklerini aktardı. Kazaya karıştığı düşünülen diğer araçların sürücülerinin bulunması için çağrıda bulunan Barriga, kazanın nedeninin belirlenmesi için soruşturmanın devam ettiğini kaydetti.

İzmir açıklarında 18 düzensiz göçmen kurtarıldı İzmir açıklarında 18 düzensiz göçmen kurtarıldı

Eski mankenin oğluydu

Yiğit Tokbey, eski manken ve oyuncu Hülya Yiğitalp’in üç çocuğundan biriydi. Tokbey, Güney Afrika’da doğduktan sonra Kanada ve ABD’de eğitim gördü. Fizik ve malzeme mühendisliği alanlarında lisans derecesi aldı. 2002 yılında SpaceX şirketini kuran Elon Musk ile tanıştı ve uzay taşımacılığı alanında çalışmaya başladı. Tokbey, SpaceX’in Lompoc’taki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nde görev yapıyordu.

Kaynak: HABER MERKEZİ