Soylu, Cumhur İttifakı seçmeninin motivasyonunun yüksek olduğunu belirterek, “Karşı tarafın motivasyonu ilk tura göre biraz daha düşük. Ama ben sandığa geleceklerini düşünüyorum. Avrupa’daki seçimler bunu ortaya koydu” diye konuştu.

Milliyetçilik anlayışının tam bağımsızlık üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Soylu,  “Kılıçdaroğlu milliyetçiliğin tarifini yanlış yapıyor. Avrupa’da yabancı düşmanlığından etkilenen bir milliyetçilik anlayışını ortaya koyuyor. Bizim milliyetçiliğimiz böyle değil” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik mesaj ve telefonları gelmeye devam ediyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik mesaj ve telefonları gelmeye devam ediyor

500 bini savaşta hayatını kaybetti

Soylu, Suriye’deki savaşın yarattığı insani krize de değinerek, “2011’de başlayan savaş öncesi Suriye’nin toplam nüfusu 22 milyondu. 6,8 milyon insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. 6,7 milyon insan da ülke içerisinde yer değiştirdi. 14 milyon insan da yardıma muhtaç kalmış, en az 500 bin insan da hayatını kaybetmiş” dedi.

Katar Emiri destek verdi

Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yaptığını hatırlatan Soylu,  “Türkiye’de 13 milyon Suriyeli sığınmacı var’ iddiası doğru değildir. 3 milyon 750 bin Suriyeli sığınmacı vardı, 550 bini geri döndü. Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların yüzde 70’i ülkelerine geri dönmek istiyor. Katar Emiri, sayın Cumhurbaşkanımıza Suriyeli göçmenlerin geri dönüşü için destek verdi. Suriye’deki güvenli bölgede sığınmacılar için 240 bin konutun 5 bini tamamlanmak üzere” şeklinde konuştu.