Son yerel seçimlerde Urla'dan belediye başkan aday adayı olan Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Genel Sekreteri Onur Kadir Eryüce, Başkan Tugay döneminde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önde gelen şirketlerinden İzDoğa'nın başına geçeceği öne sürüldü.

Öte yandan, Eryüce'nin SODEM Genel Sekreterliği'nden istifa edeceği bildirildi.

Onur Kadir Eryüce kimdir?

Onur Kadir Eryüce, 1979 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi'nde eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İngiltere Portsmouth Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi ortak lisans programında öğrenim gördü. Ardından Fransa'ya giderek Sciences Po Grenoble Siyasal Araştırmalar Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimi aldı.

2011 yılında Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği'nin (SODEM) kuruluşunda kilit rol oynadı. Eryüce, 2019 yılında SODEMSEN'in (Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası) kurulmasında görev aldı.

Nisan 2019'da İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak atandı ve uzun süre Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in uluslararası danışmanlığı görevini yürüttü. Dünya Bankası Grubu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) gibi birçok dış yatırım finansmanı sağlayan kuruluşla İzmir'in ve Sosyal Demokrat Belediyelerin işbirliğini güçlendiren çalışmalar yaptı. İzmir şehrinin büyük altyapı projelerine dış finansman kaynakları yaratılmasına katkı sağladı.

Gürsel Aksel Stadı'nın seyirci kapasitesi 5 bin artıyor Gürsel Aksel Stadı'nın seyirci kapasitesi 5 bin artıyor

Eryüce, ileri düzeyde Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Editör: Kazim Bozkurt