Uğurhan Atma, CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adaylığına başvurdu Uğurhan Atma, CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adaylığına başvurdu

Yöneylem Araştırma Direktörü Derya Kömürcü, gerçekleştirdikleri son seçim anketinin sonuçlarını yorumladı. Ankette katılımcıların oy verme davranışları sorulurken, CHP’deki değişime tepkiler de ölçüldü. Ankete göre, AKP’nin oy oranı yüzde 32.9 olurken CHP’nin oy oranı yüzde 24.3 oldu. CHP’deki değişimi olumlu karşılayan partilerin başında ise İyi Parti geldi.

Yöneylem Araştırma Direktörü Derya Kömürcü, Halk TV ekranlarında yayımlanan Nasıl Olacak programında son anketin sonuçlarını değerlendirdi. Kömürcü, “Seçmen hangi mesajı veriyor” sorusunu yanıtladı. Yöneylem Araştırma Direktörü Derya Kömürcü açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: 

"Biz bu araştırmaya özel olarak CHP kurultayının geçmesini bekledik. Genel başkan değişikliği durumundaki seçmen tutumunu da ölçmek istedik. Bu açıdan önemli bir araştırma oldu. Bir değişimi de bize gösterdi. Geçen ay yaptığımız araştırmada seçmenlerin yüzde 75'i kendisini 'çaresiz, öfkeli ve bıkkın' olarak ifade ediyordu. Bu oran CHP'de daha yüksekti. Bugün bu araştırmayı yapak tablo değişmiş gözüküyor. Kurultayın değişim getirdiğini görüyoruz.  Geçtiğimiz ay oy kullanmayacağım diyenler yüzde 12 idi ama şimdi bu rakamın azaldığını görüyoruz. Geride bıraktığımız ayın iki olayı var. Biri CHP kurultayı. CHP'nin puanı 2 puan artmış görünüyor. 

Fakat AKP de yükseldi. Bu noktada da ise İsrail'in Gazze saldırıları etkili oldu. Temmuz Ağustos zamlarından sonra AKP'ye yönelik kendi içinden de çok tepki vardır. Fakat ekonomik sıkıntılar da bir şekilde yeniden kanıksanmış durumda. Bir dikkat çeken durum daha var. Seçmen tepkiselliği ile bu tip ortamlarda Zafer Partisi gibi merkez dışı marjinal partilerin yükseleceğini de konuşmuştuk. Bu sefer Zafer Partisi gibi partilerin de gerilediğini görüyoruz. Bu da seçmenlerin ana akım siyasete ilgi duymaya başladığını gösteriyor.

Bir dikkat çeken durum daha var. Seçmen tepkiselliği ile bu tip ortamlarda Zafer Partisi gibi merkez dışı marjinal partilerin yükseleceğini de konuşmuştuk. Bu sefer Zafer Partisi gibi partilerin de gerilediğini görüyoruz. Bu da seçmenlerin ana akım siyasete ilgi duymaya başladığını gösteriyor.
CHP kurultay sonrasında pozitif bir başlangıç yaptı. Öncelikle kendi seçmenini motive etti onları memnun eden bir tablo var ortada. Parti içinde bölünme ve kızgınlık olmadı gibi duruyor."

Kaynak: HABER MERKEZİ