Utku ÇELİK- Hatay'ın Defne ilçesinde gerçekleşecek olan yerel seçimlere dair önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Halkevleri, Kaldıraç, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), 9-10 Aralık tarihlerinde düzenlenen yerel yönetim çalıştayında bir araya geldi.

Çalıştayın teması "Defne Biziz, Biz Defne'yiz" olarak belirlendi. Bu toplantının ardından 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için "Sol İttifak" oluşturma kararı alındı. Parti ve örgütler, bu birlikteliğin yanı sıra Defne'deki diğer sol eğilimlere de katılım çağrısında bulundu.

Sol Partilerin Ortak Amaçları

Katılımcı partiler ve örgütler, Defne ilçesindeki yerel seçimlerde ortak bir hareketle daha güçlü bir ses oluşturmayı hedefliyorlar. Bu birliktelikle ilgili olarak TİP çatısı altında toplanmış olan bu güçlü ittifak, Defne halkının temsilinde ortak bir payda sağlamayı amaçlıyor.

Siyasi çeşitlilik içinde bir araya gelen bu güçler, Defne'de sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda daha adil ve dengeli bir yapı oluşturmak için birlikte çalışacaklarını vurguladılar. Ortak hedefleri, Defne ilçesinin kalkınması ve toplumsal refahın artırılması yönünde yoğunlaşacak.

Sol İttifak

İttifakın Mesajı

İttifakın açıkladığı ortak mesajda vurgulanan temel husus, "Defne Bizim, Defne Hepimizin" oldu. Bu mesajla, sol partilerin Defne için ortak bir gelecek vizyonu paylaştıkları ve bu doğrultuda bir araya geldikleri belirtildi.

Partiler arasındaki bu ittifak, yerel seçimlerde farklılıkları bir kenara bırakarak, ortak bir platformda birleşerek Defne ilçesinin geleceğine odaklanmayı hedefliyor.

TİP Karşıyaka adayı İçen: Değişim şartı TİP Karşıyaka adayı İçen: Değişim şartı

Defne’deki Sol İttifak’ın açıklaması şöyle:

“Defne uzun yıllardır hak ettiği biçimde yönetilmiyor. 6 Şubat depreminin yarattığı yıkımla ilçemiz her anlamda büyük bir enkazın altında kaldı. Bu enkazın kaldırılmasında ise ne iktidardan ne de yerel belediyeden bir el uzandı Defne halkına. 6 Şubat’tan bu yana eşiyle, dostuyla, akrabasıyla, komşusuyla ya da yüzünü daha önce hiç görmediği bir depremzedeyle dayanışan, onlara el uzatan, kucak açanlar ise kalbi soldan atanlar, sosyalistler, devrimcilerdi.

“O zor günlerin dayanışma azmi bugün bizleri Defne halkının kendi kaderini ellerine alması için yeniden bir araya getirdi. 31 Mart Yerel Seçimleri’ne yaklaşırken Defne’de nasıl bir belediyecilik istediğimizi, rantçı değil, halkçı, toplumcu bir belediyeciliği nasıl mümkün kılabileceğimizi tartışmak üzere çok sayıda siyasi parti, kurum ve bağımsız kişilerin katılımıyla 9-10 Aralık tarihlerinde ‘Defne Biziz, Biz Defne’yiz’ başlığıyla bir Yerel Yönetim Çalıştayı düzenledik.

“O tarihten bugüne kadar çalıştay katılımcıları olarak halkçı, toplumcu belediyecilik zemininde ortaklaştırdığımız irademizi geleceğe nasıl taşıyabileceğimiz üzerine tartışarak bir süreç yürüttük. Bu sürecin sonunda, bu deklarasyonun imzacıları olarak Defne’nin aydınlık geleceğini hep birlikte kurabilmek için bir sol ittifak kurmaya ve yerel seçimlere tek bir parti adı altında girerek güçlerimizi birleştirmeye karar verdik.

“31 Mart Yerel Seçimlerinde hep birlikte destekleyeceğimiz ve çatı partisi olarak belirlediğimiz parti Türkiye İşçi Partisi’dir.

“Bu deklarasyonla birlikte halkımızı düzen partileri karşısında seçeneksiz bırakmayacağımızı ve yarından itibaren seçim çalışmalarımıza start vereceğimizi ilan ediyoruz. Sokak sokak, mahalle mahalle mücadelemizi örgütleyecek, yerel yönetim anlayışımızı ortak akılla öreceğiz.

“Gelin, sol ittifakla oluşturduğumuz iradeyi daha da büyütelim. Gelin, enkaz belediyeciliğine karşı yeni bir yaşamı yeşertecek belediyeyi birlikte kuralım. Gelin, gürül gürül akan Asi’nin coşkusunu 11 aydır yaşama tutunmakta inat eden direnişimize katalım, aylardır gülmeyen yüzümüzü güldürecek zaferi birlikte yaratalım.

“Biliyoruz, Defne başka türlü bir geleceği hak ediyor. Ve biliyoruz ki sosyalist bir belediye Defne’ye çok yakışacak. Defne biziz, biz Defne’yiz. Ve biz hazırız!”

Kaynak: Utku ÇELİK