Şehir içi ulaşımda kolaylık sağlayan elektrikli skuter kullanımı, kaza sayılarında ciddi bir artışa neden oldu. Türkiye'de geçen yıl ölümlü ve yaralanmalı kazaya karışan skuter sayısı 2 bin 446'ya ulaştı. Bu kazalarda 5'i olay yerinde, 16'sı hastanede olmak üzere toplam 21 sürücü yaşamını yitirdi. Kazalarda 2 bin 50 sürücü de yaralandı.

Kazalarda Artış

Ulaşımda skuter kullanımının yaygınlaşması, kaza sayılarında önceki yıllara göre artışa neden oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, elektrikli skuter kazalarının kaydedilmeye başlandığı 2022 yılında, ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan 1.840 kazada 8 sürücü öldü, 1.554 sürücü yaralandı.

Kurban ne zamana kadar kesilir? İşte son kesim vakti... Kurban ne zamana kadar kesilir? İşte son kesim vakti...

Skuter Kullanıcılarının İhmal ve İhlali

Kaza sayısı artarken, bilinçsiz skuter kullanıcılarının can güvenliklerini ihmal ederek kurallara uymaması dikkat çekti. Şehir içi ulaşımda skuter kullanıcılarının en fazla koruyucu ekipman kullanımını ihmal ettiği, yasak olmasına rağmen skuter ile 2 kişi yolculuk yaptığı gözlendi. Bazılarının trafikte belirtilen alanda skuter kullandığı, ancak koruyucu ekipman takmadığı ve çift kişi sürüş yasağına uymadığı görüldü. Skuter kullanıcılarının, kaldırımda sürüş yapması ve rastgele alanlara araç park etmesiyle yayaların güvenliğini tehlikeye attığı, yasak olmasına rağmen 16 yaşından küçüklerin de skuter kullandığı gözlendi.

Skuter Kullanımının Kuralları

Ulaşımın çevreye olumsuz etkisini azaltmada, trafik sıkışıklığını önlemede, kısa mesafeli ulaşımda şahsi araç yerine kullanılmasının yaygınlaştırılmasıyla alternatif ve sürdürülebilir ulaşım sisteminin sağlanmasında faydalı olan skuter kullanımında yönetmelikle belirlenen kurallar şu şekilde:

"Bisiklet yolu veya bisiklet şeridinde, bisiklet şeridi yoksa trafik güvenliğini riske atmayacak şekilde sağdan gidilmesi kaydıyla taşıt yolunda kullanılmalı. Hız sınırı 50 kilometrenin altındaki yollarda, yerel yönetimler tarafından yasaklanmamış olan yollarda sürülmeli. Sürücüler en az 16 yaşında olmalı. Sürücü harici yolcu taşınmamalı. Sırtta taşınabilen eşya harici yük taşınmamalı. İkiden fazla skuter, taşıt yolunda yan yana sürülmemeli. Yaya yollarında sürülmemeli. Başka bir araca bağlanarak asılıp, tutunarak sürülmemeli. Tek elle sürülmemeli. Akrobatik hareketler yapılarak sürülmemeli. Yayalar, engelliler veya hareket kısıtı olan kişileri, yaya ve araç trafiğini engellemeyecek, kamu nizamını bozacak veya özel mülkiyeti ihlal edecek şekilde park edilmemeli."

Yönetmelikteki kurallara uymayan skuter kullanıcılarına 1.506 lira, koruma başlığı ve gözlüğü kullanmayan sürücülere 690 lira ceza uygulanacağı belirtildi.

Editör: Kazim Bozkurt